Голова Держпідприємництва інформує: як новий Кримінальний процесуальний України кодекс впливатиме на підприємців

опубліковано 14 черв. 2012 р., 23:34 Столичний діловий портал   [ оновлено 14 черв. 2012 р., 23:35 ]
В межах повноважень Держпідприємництва надаємо роз’яснення для підприємців стосовно прийнятого нового «Кримінально процесуального кодексу України» (від 13.04.2012 р. № 4651-VI), який 14 травня, цього року, підписав Президент України.

 

Ключовими новаціями КПК постають процесуальна рівність та змагальність сторін; підвищується захист прав підозрюваних; розширюються права потерпілого; оновлюється процедура досудового розслідування; удосконалюється процедура судового контролю та оскарження судових рішень.

 

Зявляється новий учасник кримінального процесу - Слідчий суддя

До його повноважень належить здійснення додаткового судового контролю за дотриманням прав та інтересів осіб у кримінальному провадженні. Особи, відносно яких проводитимуться слідчі дії, отримають право оскарження таких дій.

 

Підприємці уникнуть слідчих ізоляторів

За новим кодексом прокурор зобов’язаний довести, що ніякий інший запобіжний захід, крім позбавлення волі не може забезпечити виконання підозрюваним відповідних зобов’язань і запобігти тим ризикам, які були вказані прокурором або слідчим у клопотанні. Передбачається, що після набуття чинності КПК активніше застосовуватиметься домашній арешт і застава. Нині заплатити її під силу навіть небагатій людині. (За новим КПК тепер розмір коливатиметься залежно від тяжкості злочину ­– від 1 тис. до 300 тис. грн.).

 

Нова форма «співпраці» обвинуваченого зі слідством

Практично в усіх європейських країнах існує так звана угода між прокурором і підозрюваним (обвинуваченим). Найчастіше таким чином правоохоронці намагаються отримати корисну для слідства інформацію. В новому КПК також запроваджено угоду зі слідством про визнання винуватості. Але угода заборонена, коли мова йде про злочини, в яких є потерпіла сторона. Угода затверджується судом. При цьому суд зобов’язаний перевірити наявність будь-якого зовнішнього тиску на обвинуваченого.

 

Новий юридичний інститут

Новий КПК вперше вводить поняття  «кримінального  проступку». Такими вважаються правопорушення невеликої тяжкості, що не становлять серйозної загрози для суспільства. Наприклад порушення авторського права і суміжних прав, тощо. Покаранням за здійснення кримінальних проступків є штраф. Як саме  це позначиться на підприємцях, не можна передбачити доки не проясняться чіткі критерії: що саме підпадає під поняття «кримінального проступку».

 

Кримінальна справа починається з запису в Єдиному реєстрі

На відміну від чинного КПК, новий КПК передбачає позбавлення права осіб оскаржувати в судовому порядку незаконність порушених проти них кримінальних справ. Оскільки стадія порушення кримінальної справи замінена на стадію внесення відомостей про злочин до Єдиного реєстру досудових розслідувань, оскарження рішення про порушення кримінальної справи стає неможливим.

 

Змагальний процес підвищує якість результату: «чим справніший адвокат, тим сильніші правові позиції підзахисного»

За новим КПК суд досліджуватиме фактичні дані. І лише на підставі безпосереднього дослідження визнаватиме ці дані доказами і покладатиме їх в основу судового рішення. Такий процес буде нагадувати європейські процеси, де основним принципом є змагальність між прокурором та адвокатом. Відтепер адвокат зможе збирати докази й подавати їх до суду нарівні з прокурором.

 

До речі… Захищати підозрюваного (обвинуваченого) за новим КПК може тільки адвокат, відомості про якого внесено до Єдиного реєстру адвокатів України, і стосовно якого у реєстрі не містяться відомості про зупинення або припинення його права на зайняття адвокатською діяльністю. За чинним КПК захищати  підозрюваного (обвинуваченого) міг, зокрема, фахівець у галузі права.

 

Додам, що новий КПК відображає європейські стандарти та європейську філософію розслідування й судового розгляду кримінальних справ.

Очікуємо на науково-практичні коментарі від визнаних фахівців з цієї галузі права. Тим більше, що час є, оскільки новий КПК набере чинності через 6 місяців зі дня його опублікування (дата офіційної публікації - 19 травня 2012).

Держпідприємництво


Comments