Економіка займеться саморегулюванням

опубліковано 28 серп. 2012 р., 01:40 Столичний діловий портал   [ оновлено 28 серп. 2012 р., 01:42 ]
Мінекономрозвитку запропонувало створити в усіх сегментах і галузях економіки саморегулівні організації, повідомляє вгазета "Комерсант Україна". Вони отримають право втручатися в державну політику, що торкається сфери їх діяльності. При цьому для вирішення конфліктів між собою і контрагентами вони зможуть створювати третейські суди. Юристи відзначають, що ініціатива логічно вписується в дерегуляційну політику держави, втім, можливістю створити третейські суди скористаються небагато.

Діяльність саморегулівних організацій (СРО) буде закріплена на законодавчому рівні. Мінекономрозвитку і торгівлі оприлюднило проект закону, яким визначає їх правовий статус, пише видання. СРО як неприбуткові структури зможуть об'єднувати юридичних осіб певної сфери діяльності або фізичних осіб, об'єднаних за професійною ознакою. У першому випадку для отримання статусу СРО необхідно участь 25 суб'єктів, об'єднаних певною сферою господарської діяльності, у другому - 100 фізичних осіб, які займаються одним видом професійної діяльності.

Членство в саморегулівній організації пропонується зробити добровільним, за рідкісним винятком. Наприклад, зараз закон "Про цінні папери та фондовий ринок" закріплює обов'язок професійного учасника фондового ринку складатися мінімум в одній з трьох СРО, що об'єднують торговців цінними паперами, компанії з управління активами та осіб, які займаються депозитарною діяльністю.

Державні органи, які регулюють певні ринки, зможуть делегувати саморегулівним організаціям частину повноважень. СРО зможуть отримати право збирати та аналізувати дані від учасників, проводити їх перевірки, сертифікувати фахівців і здійснювати методичне забезпечення своєї діяльності. Всі рішення про делегування повноважень повинні будуть реєструватися в Мінюсті.

СРО отримають право брати участь у формуванні державної політики у певній сфері господарської або професійної діяльності. Вони також зможуть захищати інтереси учасників перед контролюючими організаціями. Поряд з всеукраїнськими громадськими організаціями, об'єднаннями та асоціаціями суб'єктів підприємницької діяльності СРО зможуть створювати третейські суди для вирішення спорів між своїми членами та третіми особами. У МЕРТ вважають, що закон зменшить регуляторний вплив на бізнес і скоротить держвитрати на контроль над ними: "Саморегулювання бізнесу є альтернативою державного втручання в економіку, забезпечує більшу гнучкість при прийнятті рішень та гарантує врахування інтересів учасників ринку". Проект закону дозволяє СРО встановлювати не тільки правила ведення бізнесу, але і здійснювати контроль за їх дотриманням, що позитивно позначиться на розвитку галузей економіки в цілому, впевнена старший юрист юрфірми Integrites Марія Проценко.

Втім, експерти відзначають, що можливість створення третейських судів може виявитися непотрібною. Зараз діють при СРО фондового ринку третейські суди практично не затребувані при вирішенні конфліктів між учасниками ринку, відзначає голова ради асоціації "Українські фондові торговці" Сергій Антонов (третейський суд при асоціації почав роботу в 2010 році). "За час роботи судів розглядів практично не було. Основна причина полягає в тому, що третейські суди мають вузьке коло повноважень", - говорить він. "Зараз неактуально створення третейських судів, так як в 2010 році їх права були обмежені. Наприклад, раніше вони могли визнавати право власності", - пояснює партнер юрфірми "Василь Кисіль і партнери" Наталія Доценко-Білоус.

"Попит на третейські суди, звичайно, є, але він більшою мірою стосується банків, які мають більшу кількість ідентичних справ, і їх розгляд у звичайних судах - це просто затягування часу, - зазначає Марія Проценко. - Однак в Україні третейські суди не користуються популярністю з тієї причини, що будь прийняте ними рішення можна потім оскаржувати в суді ".

Comments