Держпідприємництво пропонує використовувати європейський досвід для розвитку ресторанного бізнесу

опубліковано 30 трав. 2013 р., 23:28 Столичний діловий портал
Голова Держпідприємництва Михайло Бродський провів нараду з питань внесення змін до нормативно-правових актів, які регулюють здійснення перевірок ресторанного бізнесу. Нарада була ініційована Службою у зв’язку із дорученням Віце-прем'єр-міністра України Костянтина Грищенка. Так, Держпідприємництво спільно з МОЗ, Держспоживіснпекцією та Держсанепідемслужбою повинні запропонувати ефективний механізм регулювання діяльності ресторанів.

До участі в заході були запрошені представники відповідних відомств, а також Європейська Бізнес Асоціація та підприємці-ресторатори.

На початку наради Держпідприємництво представило свої напрацювання щодо оптимізації законодавства з питання державного нагляду (контролю): законопроекти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування заходів реагування до суб’єктів господарювання» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення державного нагляду (контролю) та визначення сфер господарської діяльності, що підлягають державному нагляду (контролю)».

Так, Службою пропонується затвердити список сфер діяльності, на які поширюється закон про нагляд (контроль), та закріпити за кожною з них відповідні уповноважені органи, які можуть здійснювати відповідні перевірки. Це дозволить позбутися дублювання  функцій та зменшить тиск на бізнес.

Також пропонується проведення щодо одного суб’єкта господарювання комплексних перевірок спільно усіма контролюючими органами протягом року. Планується створення автоматизованої системи, яка буде у відкритому доступі для суб’єкта господарювання – кожен підприємець зможе онлайн отримати інформацію про характер перевірки, її строки у будь-який час. Позапланові перевірки передбачається дозволити лише за обґрунтованим зверненням фізичної особи, а звернення юросіб з проханням перевірити того чи іншого суб’єкта господарювання – виключити з підстав таких перевірок.

Для того, щоб створити ефективну систему нагляду і при цьому не тиснути на підприємців, Михайло Бродський радить користуватися європейським досвідом. Так стосовно пожежної безпеки відповідальність має брати на себе особисто власник ресторану: «У мене була пропозиція взяти європейську модель, що сам керівник відповідальний і крапка. І ніяких інших варіантів не буде. Потрібно прибрати норми, про «пожежні» 2 входи/2 виходи. Має бути норматив часу, за який відвідувачі можуть залишити приміщення за надзвичайних ситуацій».

На пропозицію Держсанепідемслужби підвищити відповідальність за порушення, бізнес зауважив, що для цього потрібні чіткі уніфіковані критерії, яких має притримуватися бізнес. Голова Держпідприємництва запропонував і бізнесу, і органам контролю прописати свої побажання та зауваження. Інформацію буде проаналізовано з урахуванням законодавства ЄС. Як результат, матимемо систему, яка має задовольнити обидві сторони.

Серед важливих європейських норм, які слід ввести і в Україні, Михайло Бродський назвав кваліфікацію власників ресторану – вони повинні мати спеціальну освіту або закінчити відповідні курси: «Не лише директор, а й власник має розуміти, що він має дотримуватися, наприклад, санітарно-епідеміологічних норм. На заході не можна бути власником закладу громадського харчування, якщо ти не закінчив курси. Це обов’язково! Сертифікат має бути. Якщо у нього є спеціальна освіта у цьому напрямку, тоді можна відкривати».

Голова Служби також озвучив суто ресторанну проблему, яку необхідно вирішити – виключити з перевірок ресторанів таку процедуру як «зважування»: «У Європі такої  норми немає. Це конкурентна перевага. Сам бізнес має бути відповідальний. Треба просто записати норми, щоб відвідувач у разі сумніву щодо дотримання ваги страви , зазначеної у меню, мав право зважувати її. На заході пишуть, що піца, наприклад, має важити 1 кг. А те, що всередині – це вже смакові якості. Якщо мені не сподобалося, що там мало м’яса, наступного разу я піду в іншу піцерію».

Не обійшлося і без питань про заборону куріння. Як зазначили органи перевірки, є ресторани, які дозволяють своїм відвідувачам палити. Відповідно, крім порушення законодавства, ще й недобросовісна конкуренція. Потрібно посилити заборону куріння, і, як пропонують фахівці, пояснити законодавчо положення про «приміщення ресторанного закладу», а відтак і місць для куріння.

Comments