Держпідприємництво: «Під час перевірки інспектор має бути об’єктивним арбітром, а не «каральним мечем»

опубліковано 28 лист. 2012 р., 23:39 Столичний діловий портал   [ оновлено 28 лист. 2012 р., 23:39 ]
Держпідприємництво спільно з Європейською Бізнес Асоціацією та представниками ринку роздрібної торгівлі ініціювали нараду із залученням посадовців Мінекономрозвитку та Держспоживінспекції.

Бізнес скаржиться на довільне тлумачення законодавства  чиновниками Держспоживінспекції під час проведення позапланованих перевірок за скаргами громадян. 

Прикладом є неоднозначність трактування норм статті 15 Закону України «Про захист прав споживачів» інспекторами з питань захисту прав споживачів.

На адресу Служби звернулися представники громадськості з проханням надати роз’яснення щодо застосування зазначеного Закону. Під час опрацювання лист-звернення було перенаправлено до компетентного органу у відповідній галузі – Мінекономрозвитку. Проте відповідь, яку отримали підприємці не була вичерпною і не «роз’яснила ситуацію».

Зокрема, підприємці нарікають: відсутнє чітке формулювання формату маркування дати виготовлення продукту, який згідно зі статтею 15 Закону України «Про захист прав споживачів» має зазначатися виробником у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом, прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування. На думку підприємців, інспектори при перевірці діють суб’єктивно і не обґрунтовують, чому саме той чи інший формат дати є неправильним.

У Держспоживінспекції наголошують, що під час перевірок  інспектори діють згідно з чинним законодавством і, в першу чергу, захищають права споживачів на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію.

З боку Служби було зауважено: якщо підходити таким чином, що інспектор завжди правий, тому що він захищає права споживача, при цьому ж на свій манер трактує законодавство, то це неправильно і неконструктивно, бо порушує права суб’єкта господарювання.

Для того, щоб виключити суб’єктивний підхід при перевірці, необхідно аби центральний орган влади чітко визначив процедуру перевірок та отримавши інформацію про упередженість дій інспекторів, карав їх відразу ж.

За підсумками наради Держпідприємництво пропонує Держспоживінспекції під головуванням Мінекономрозвитку підготувати розпорядчі документи – методику, чіткий порядок проведення перевірок, інструкції щодо дій за тих чи інших обставин, - з метою унеможливлення суб’єктивізму в діях інспекторів під час перевірок. А наступний крок – внесення змін до законодавства.

Служба готова надати необхідну допомогу  та сприяти якнайшвидшому прийняттю відповідних актів.


Comments