Коментарі та роз'яснення


В.о. Президента підписав закон про скорочення кількості дозволів

опубліковано 2 трав. 2014 р., 00:44 Столичний діловий портал

25 квітня 2014 року, в.о. Президента України Турчинов О.В. підписав закон, яким передбачено суттєве скорочення кількості дозвільних документів
 

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру» від 09.04.2014 № 1193-VII, скасовується необхідність погодження з державними органами здійснення господарської діяльності, на яку раніше потрібно було отримувати дозволи.

Для Держпідприємництва завжди було пріоритетним зменшення кількості документів дозвільного характеру та скасування зобов’язання отримувати погодження, висновки та інші документи, які передують одержанню дозволу. Законом такий обов’язок покладено на дозвільний орган, що оформляє дозвільний документ без залучення суб’єкта господарювання.

Крім того, до виключної компетенції адміністративного суду віднесено прийняття рішень щодо анулювання документа дозвільного характеру з підстав, визначених Законом.

В цілому, Закон суттєво зменшує адміністративний тиск на суб’єктів господарювання, упорядковує кількість дозвільних документів та створює сприятливі умови для надходження інвестицій у країну.

З детальним переліком скасованих документів дозвільного характеру можна ознайомитись за посиланням  http://www.dkrp.gov.ua/info/3339.

 

Даний Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.

Набув чинності Порядок обов’язкової конвертації валютних переказів у гривню

опубліковано 27 вер. 2013 р., 00:02 Столичний діловий портал

Нацбанк встановив порядок надходження коштів в іноземній валюті на поточні рахунки фізичних осіб в межах України.

Вказані зміни передбачені постановою «Про порядок надходження коштів в іноземній валюті на поточні рахунки фізичних осіб в межах України» від 16.09.2013 № 365.

Так, зарахування іноземної валюти на поточний рахунок фізичної особи (резидента або нерезидента) в межах України здійснюється виключно власнику поточного рахунку, а саме:

 1. шляхом переказу коштів в іноземній валюті з іншого власного поточного рахунку;
 2. шляхом внесення готівки власником рахунку.

Внесення готівкової інвалюти на поточний рахунок фізособи-нерезидента здійснюється на підставі документів, що підтверджують джерела її походження.

Вимоги постанови не поширюються на операції:

 • із зарахування процентів, нарахованих за залишком коштів на власному поточному або депозитному рахунках;
 • з казначейськими зобов’язаннями України та облігаціями внутрішньої державної позики;
 • з купівлі-продажу, обміну (конвертації) інвалюти у випадках, установлених законодавством України, в тому числі нормативно-правовими актами НБУ;
 • з валютою, одержаною в порядку спадкування;
 • за договорами дарування;
 • з повернення коштів (помилково перерахованих або надмірно сплачених).

http://bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=2987165

Уряд схвалив спрощення процедури видачі сертифікатів і свідоцтв відповідності

опубліковано 8 вер. 2013 р., 02:09 Столичний діловий портал   [ оновлено 8 вер. 2013 р., 02:09 ]

Кабмін підтримав розроблений Мінекономрозвитку законопроект щодо спрощення процедури видачі сертифікатів відповідності та свідоцтв про визнання відповідності.
 

Згаданим проектом Закону вносяться зміни до Декрету Кабінету Міністрів України «Про стандартизацію і сертифікацію».

Зокрема, передбачається, що реєстраційні номери сертифікатів відповідності та свідоцтв про визнання в державній системі сертифікації будуть присвоювати органи з сертифікації.

При цьому узагальнена інформація про видані сертифікати та свідченнях буде надаватися органами з сертифікації до Реєстру, який веде Мінекономрозвитку.

Крім того, Мінекономрозвитку розроблено проект Закону «Про стандартизацію», який встановлює правові та організаційні засади стандартизації в Україні і спрямований на забезпечення єдиної політики у цій сфері.

Для перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу річковим, морським транспортом затверджено нові ліцензійні умови

опубліковано 6 вер. 2013 р., 00:43 Столичний діловий портал

Наказом Міністерства інфраструктури України від 26 липня 2013 року № 524 затверджено нові Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу річковим, морським транспортом.

Ці Ліцензійні умови визначають єдині організаційні, кваліфікаційні та технологічні вимоги, що відповідають діючому законодавству та врегульовують права та обов’язки суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу річковим, морським транспортом.

Відтак, прописано:

 • вимоги до перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу річковим, морським транспортом (крім перевезення пасажирів, багажу маломірними суднами, буксирувальних та маневрових операцій);
 • вимоги до перевезення пасажирів, багажу маломірними суднами;
 • вимоги до виконання буксирувальних та маневрових операцій.

Варто зазначити, що якщо раніше ліцензуванню підлягало перевезення всіх вантажів річковим, морським транспортом, то з урахуванням змін, внесених Законом України від 19.10.2010  № 2608-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності” до Закону України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності”, ліцензуванню підлягає перевезення тільки небезпечних вантажів річковим, морським транспортом. Якщо вантаж не небезпечний, то ліцензія на його перевезення не потрібна.

Окрім того, наказом Міністерства інфраструктури України від 26 липня 2013 року № 525 затверджено Порядок контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів, багажу річковим, морським транспортом, яким визначено правові та організаційні засади, основні принципи та порядок здійснення контролю за додержанням Ліцензійних умов, повноваження органу ліцензування, його посадових осіб, а також права та обов’язки ліцензіатів під час здійснення контролю.

Додаткова інформація за посиланням:   http://www.dkrp.gov.ua/info/2140

Система проведення перевірок буде удосконалена

опубліковано 29 серп. 2013 р., 23:11 Столичний діловий портал

Уряд схвалив розроблений Держпідприємництвом проект постанови щодо затвердження єдиного методологічного підходу до розробки критеріїв та уніфікованих форм актів.
 

На засіданні Кабінету Міністрів України було схвалено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю)».

Запропонований проект нормативного акту розроблено Держпідприємництвом на виконання пункту 76.10 Національного плану дій на 2013 рік з метою:

 • усунення суб’єктивного підходу до визначення суб’єкта господарювання, якого слід перевірити, шляхом розроблення відповідних критеріїв;
 • визначення вичерпного переліку питань, за допомогою якого суб’єкт господарювання може здійснити самостійний контроль відповідності своєї діяльності вимогам законодавства. У той же час, орган державного нагляду (контролю) не може перевищити свої повноваження та «вийти» за межі вичерпного переліку питань, що підлягають перевірці, у зв’язку з уніфікованістю форм актів, що складаються за результатами планових або позапланових перевірок.

Таким чином, запропоновані методики дозволять організувати єдиний методологічний підхід до розробки критеріїв та уніфікованих форм актів, а також забезпечити однозначність та прозорість у відносинах між суб’єктами господарювання і органами державного нагляду (контролю).

Що робити, якщо Вам анульовано ліцензію

опубліковано 4 серп. 2013 р., 23:13 Столичний діловий портал

Відповідно до положень частин четвертої та п’ятої статті 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» рішення про анулювання ліцензії набирає чинності через 30 днів з дня його прийняття.

Протягом цього часу Вам необхідно подати скаргу до Експертно-апеляційної ради при Держпідприємництві України (спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування).  Дія рішення органу ліцензування зупиняється до прийняття відповідного рішення спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування (Держпідприємництвом України).

В зв’язку з зупиненням рішення про анулювання ліцензії, ліцензія продовжує діяти.

Після отримання скарги, Держпідприємництвом України у 5-денний термін готується та направляється Вам повідомлення про надходження скарги, а органу ліцензування – повідомлення про надходження скарги та запит на надання в 5-ти денний термін документальних матеріалів, на підставі яких був прийнятий наказ про анулювання ліцензії.

Із зразком скарги, планом проведення засідань, порядком денним та прийнятими експертно-апеляційною радою рішеннями можна ознайомитися на офіційному сайті Держпідприємництва України (www.dkrp.gov.ua).

Крім того, відповідно до положень частини восьмої статті 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» рішення про анулювання ліцензії може бути оскаржено у судовому порядку.

Затверджено ліцензійні умови ведення діяльності зі збирання, первинної обробки відходів і брухту дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння

опубліковано 25 лип. 2013 р., 23:36 Столичний діловий портал

Наказом від 06.03.2013 р. № 374 Міністерство фінансів України затвердило Ліцензійні умови провадження господарської діяльності зі збирання, первинної обробки відходів і брухту дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення, напівдорогоцінного каміння, а також Порядок контролю за додержанням зазначених Ліцензійних умов.

Затверджені Ліцензійні умови є обов’язковими для суб’єктів господарювання незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність зі збирання, первинної обробки відходів і брухту дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння.

Контроль за додержанням ліцензіатами Ліцензійних умов здійснює Державна пробірна служба України як орган ліцензування.

Варто зазначити, що господарська діяльність, пов’язана із збиранням відходів і брухту дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння від власного виробництва, ліцензуванню не підлягає.

Ліцензіат повинен забезпечити матеріально-технічну базу, необхідну для здійснення господарської діяльності зі збирання, первинної обробки відходів і брухту дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння (повністю або частково), зокрема, ваговимірювальні засоби повинні мати чинне свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Відтепер підприємці можуть придбавати земельні ділянки для ведення своєї діяльності

опубліковано 22 лип. 2013 р., 23:21 Столичний діловий портал

У листі від 03.07.2013 р. № 11770/17/11-13 Держземагентство надало роз’яснення щодо права власності на земельну ділянку.

Відповідно до частини першої статті 82 Земельного кодексу юридичні особи (засновані громадянами або юрособами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі:

придбання за цивільно-правовим договором,

внесення земельних ділянок її засновниками до статутного капіталу,

прийняття спадщини та на інших підставах, передбачених законом.

Варто зауважити, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV.

Держпідприємництво

На всій території України встановлять єдині тарифи на нотаріальні послуги

опубліковано 21 лип. 2013 р., 23:43 Столичний діловий портал

Кабінет Міністрів України схвалив законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» від 17 липня 2013, яким передбачається визначити чіткий перелік та розміри плати за надання нотаріусами послуг правового та технічного характеру.

 На сьогодні, відповідно до положень Закону України «Про нотаріат», перелік послуг технічного характеру, додаткових послуг, які не пов’язані із нотаріальними діями, а також розміри плати за їх надання встановлюються головними управліннями юстиції Мін’юсту в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.

Проте відсутність єдиної системи обчислення розміру такої плати призводить до встановлення у регіонах України різних тарифів за однакові нотаріальні послуги.

Для приватних нотаріусів передбачається встановити мінімальну та максимальну межі оплати за вчинювані ними нотаріальні дії, що забезпечить прозорість оплати нотаріальних послуг. Розміри ставок та порядок сплати нотаріального збору визначатимуться Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, прийняття проекту Закону дозволить створити єдину систему оплати нотаріальних послуг і, відповідно, мінімізувати витрати споживачів нотаріальних послуг та зробити такі послуги доступними для всіх верств населення.

Виписку, витяг, довідку або інформацію з ЄДР можна отримати в електронному вигляді

опубліковано 18 лип. 2013 р., 23:38 Столичний діловий портал

Мін'юст наказом від 27.06.2013 р. № 1283/5 вніс зміни в порядок надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців

Електронний запит про надання інформації з ЄДР подається через Реєстраційний портал.

До нього додається відсканований документ (копія квитанції, виданої банком, або копія платіжного доручення з відміткою банку), що підтверджує внесення плати за отримання відомостей, завірений електронним цифровим підписом запитувача, або інформація про внесення плати за отримання відомостей з використанням платіжних систем через Інтернет.

Держреєстратор за відсутності підстав для відмови у розгляді електронного запиту про надання відомостей з ЄДР у відповідний термін направляє запитувачу виписку, витяг, довідку в електронній формі шляхом надання доступу до них на Реєстраційному порталі або відправляє їх поштою у разі проставляння відповідної відмітки в запиті.

Виписка в електронній формі завіряється електронним цифровим підписом державного реєстратора.

1-10 of 279