Ключові тендеції розвитку франчайзингу на 2013 рік

Франчайзинг різко змінився за останні п'ять років. З'явилося багато локальних пропозицій у багатьох нових, на перший погляд, індустріях бізнесу. Продажу товарів і послуг стали більш високотехнологічні з точки зору способів їх оптимізації. У той же час, франчайзинг залишається предметом для нового виклику на наших ринках, він завжди стикався з такими речами як: «корова на льоду», «надуті міхури» і капризи потенційних інвесторів. Ми не можемо сказати напевно, як в цьому році буде трясти галузь франчайзингу, але можемо запропонувати наші вибори для тенденції, які матимуть найбільший вплив в області франчайзингу та малого / середнього бізнесу в цілому.

Глобальне переміщення

Коли економіка попрямує на південь, франчайзери та їх інвестора зроблять те ж - і сходу і заходу і півночі. Гнучкість ринку франчайзингу в СНД змусить більшість власників франшиз та їх потенційних інвесторів спрямувати свої зусилля і гроші за кордон, і урок, який вони витягнуть з цього досвіду, це досвід міжнародного розвитку та інвестування. Франчайзери зрозуміють, що замість того щоб шукати і вибирати з десятків або навіть сотень платоспроможних франчайзі, необхідно розвивати відносини з так званими «розробниками франшиз» або «девелоперами франшиз», які можуть переміщатися по культурі всередині певного регіону і відкривати нових партнерів і контролювати їх розвиток . Франчайзі (потенційні інвестори) зрозуміють, що купувати готові бізнеси або франшизи, які доведеться розвивати на чужій території буде непросто і краще це довірити знову ж вже перевіреним девелоперам і розробникам.
Це урок, багато франчайзери принесуть потім додому, і після декількох років внутрішнього розвитку для них стане нормою поняття «розвитку територій». За даними дослідження фірми ТРІАРХ, більше 50 відсотків з усіх франшиз займають власники кількох точок, і багато з них вже виступають у якості розробників, пропонуючи бізнес своїм друзям і знайомим.

«Франчайзери усвідомлюють переваги роботи з« розробниками територій ", сказав одного разу Брет Лоуелл, партнер бізнесу юридичної фірми DLA Piper в м. Рестон, штат Вірджинія, і автор книги« Франчайзинг: ключ до швидкого зростання системи »." Коли вони (розробники) відкривають свій другий, третій і четвертий блок, франчайзеру не доводиться проходити через процес продажів і не мати справу з десятком людей відкриття десяти різних точок ».

Інші економічні фактори на користь розвитку франчайзингу. Банки, швидше за все, зможуть кредитувати франчайзі з успішним послужним списком і франчайзери будуть більше довіряти таким партнерам з хорошим послужним списком і кредитною історією, дозволяючи перевіреним операторам відкривати точки на інших територіях.

Рефранчайзинг

Рефранчайзінг - ситуація, в якій компанія - франчайзер продає ту частину бізнесу, що належить франчайзі або продає ту частину бізнесу на інших територіях, яку розвивали самостійно своїм новим партнерам (розробникам території) - це часто прийнято на західних ринках як знак того, що бізнес перебуває в скрутному становищі. В останні роки Burger King, Pizza Hut, KFC і десятки інших гучних франшиз почали refranchising. У минулому році торгова марка Taco Bell оголосила про плани refranchise 400 своїх точок.

Кевін Берк - керуючий партнер компанії Trinity Capital Management (м. Лос-Анджелес), яка фінансується мільярди доларів в refranchising угод за останні два десятиліття, - говорить, що дану тенденцію слід розглядати не як слабкість, а як життєву силу. "На початку, багато угод по refranchising було мотивацією того, франчайзери намагалися погасити свої борги, але тепер це стратегічний крок", пояснює він. Набір навичок франчайзера дуже відрізняється від дисципліни, необхідної для франчайзі. Франчайзери хочуть мати партнерів, які добре розбираються в стандартах бренду, працюючого на продуктах і спеціальних пропозиціях виходячи із загальної стратегії франчайзера. Зі стратегічної точки зору, компанії кажуть: «Ми хочемо, щоб франчайзі дотримувались наших стандартів".

Є економічні стимули для виходу з роботи зі своєю фірмовою мережею магазинів. Збирати гонорари (роялті та паушальний платіж) набагато простіше, ніж самому розвивати продажі глушників або бутербродів на «чужих» територіях. На заході багато великі франчайзери змінили свою стратегію з розвитку власних продажів на збір роялті і гру на біржі власних цінних паперів. У період рецесії багато чого може піти не так в продажах на тих територіях, які не є центром впливу франчайзера і франчайзери зрозуміли, що збір роялті є чистісінькою гра, яку у себе в кабінетах вони зіграють простіше, ніж розвиток продажів за тисячі кілометрів ".

Fast Food набуває здоровий колір обличчя

Та істерія, з якої розвивався ринок швидкого харчування в останні п'ять-десять років канув в лету.

Тепер всі кидаються в «здорову їжу». Самими життєздатними виявилися не «гамбургери і чісбургери», а та їжа, яку ми звикли їсти у бабусь і мам. Не знаємо, скільки проживе знову відкритий KFC в Києві, але шлях його буде хмарним і з грозами. Навіть всемогутній McDonald `s, не тільки поміняв свій колір, а й, схоже, застряг на вівсянку. У РФ McDonald `s мережу швидко збагнула всі загрози свого майбутнього не тільки від нових тенденцій, але і від змін законодавства з охороні здоров'я і передала франчайзинг впливовому розробнику Росінтер.

Так що мережі швидкого харчування, нарешті, зроблять все, щоб зберегти талії своїх відвідувачів? З'являються добавки до назв «... домашня кухня».

Цифрові технології

Протягом більшої частини свого існування, франчайзинг мав дивне поєднання інтуїції і наукових досліджень. Франчайзери повинні були знати інстинктивно які кандидати будуть робити добре бізнес в їх системі. Максимально, що вони аналізували, так це трафік, місцевий рівень доходів і вибір нерухомості. Але все більше і більше сьогодні франчайзери бачать переваги цифрової обробки одержуваних даних: вибір партнера, місця, програми утримання клієнта на місцевому рівні і т.д.

Кілька років тому, можливо, тільки сайт McDonald `s міг в цифровому форматі визначити місце розташування своєї майбутньої точки. Сьогодні компанії франчайзери вимагають ці послуги. Google і Facebook недавно запустила функції, розроблені спеціально, щоб допомогти франчайзерам і франчайзі співпрацюють в соціальних медіа брендингу та просування й обидва ресурси отримають широку підтримку й адаптацію в наступаючому році.

Навіть така проста річ, як цифрова оплати меню, якому франшизи пручалися протягом більшої частини десятиліття, побачать широке застосування в компаніях, які розуміють можливості, які вони представляють, таких як можливість провести одноденну акцію або поширення персоналізованих повідомлень. Між тим, індекс «Франчайзинг бізнес» (запущений Міжнародною асоціацією франчайзингу) відстежує щомісячне зростання сектора і забезпечує розуміння того, як далеко малий і середній бізнес всього світу франчайзингу перейшов в інформаційну епоху.

Розривні мильні бульбашки?

Для деяких систем франчайзингу громадського харчування тенденції, які набули широкого поширення в їх швидкому темпі росту - і, ймовірно, продовжували це робити ще і в минулому році - настає точка насичення.

Заморожений йогурт отримав свій розвиток на заході і нам він поки мало відомий, так як дана модель громадського харчування тільки дійшла до нас. Але за кордоном франшиз, таких як Red Mango, Pinkberry, Menchie, Yogurtland, LaoLao як Starbucks - але тільки без кофеїну, тому що залежать від клієнтів взимку. Бар'єри входу в цей бізнес досить низький і вони множилися як сарана.

Це бізнес є в значній мірі недиференційованим і має багато гравців.

На наших ринках таке ж положення чекає і мобільні точки з продажу кави (маленькі авто з кавовими апаратами і газовими балонами - практично легальна перевізна бомба). Не впевнені, що ця модель повністю вичерпала себе, але цей бізнес за короткий час підійшов до точки, після якої переможці будуть сортуватися з переможених. Цей бізнес отримає своє регулювання, після якого з'являться лише кілька гравців, які зможуть подолати всі нові бар'єри і зроблять його схожим на Британську модель з форматами, франчайзингом, рівнем безпеки і якістю.

Чекають своєї консолідації через франчайзинг точки з продажу випічки, донатів, квітів та інших форматів малого бізнесу, так як подорожчання енергоресурсів спричинить подорожчання логістики, а питання брендингу, макетінга і просування дозволять вижити тільки системним компаніям.

 
Comments