Вперше з 2009 року українська економіка повернула назад

опубліковано 2 лист. 2012 р., 02:14 Столичний діловий портал


У III кварталі українська економіка скоротилася на 1,3% - на тлі падіння виробництва в промисловості і сільському господарстві не допустити ще більшого падіння ВВП дозволило державне фінансування медицини та освіти, пише сьогодні газета «Комерсант». Експерти попереджають, що в наступних двох кварталах економіка порине в рецесію, глибина якої буде залежати від прийнятих урядом заходів з підтримки промислового виробництва і реалістичних параметрів держбюджету на 2013 рік.

Україна вперше після обвалу економіки в 2009 році зіткнулася з падінням реального ВВП. За попередніми даними Держстату, в III кварталі ВВП скоротився на 1,3% в порівнянні з аналогічним кварталом 2011 року і на 1,2% - в порівнянні з II кварталом (без урахування сезонних чинників). Причини такого падіння економіки будуть оприлюднені в грудні, коли Держстат опублікує докладну динаміку основних складових українського ВВП, повідомляє видання. Проте вже зараз можна констатувати, що падіння економіки відбулося вперше з IV кварталу 2009 року (-6,7%), коли на країну негативно впливав глобальна фінансова криза.

Експерти не виключали навіть більшого падіння, ніж на 1,3%. "Виходячи з даних, що публікуються Держстат щомісяця, зокрема роботи промисловості, сільського господарства, будівництва, транспорту та торгівлі, очікувався більш значний спад. Очевидно, що ситуацію врятували галузі, що фінансуються з держбюджету, наприклад медицина і освіта. Однак розраховувати на довгостроковий вплив цього фактора не варто, оскільки після виборів бюджетна політика стане більш суворою", - упевнена аналітик ІК Dragon Capital Олена Бєлан.

У перших двох кварталах українська економіка показувала темпи зростання на рівні 3% і 2% відповідно. Напередодні в НБУ підрахували, що, виходячи з динаміки основних галузей економіки, показник зростання ВВП за підсумками 9 місяців міг скласти всього 1,5% (за підсумками I півріччя він був на рівні 2,5%). Це змусило владу визнати нереалістичність прогнозу зростання ВВП на 3,9% - перший заступник голови адміністрації президента Ірина Акімова очікує за підсумками року не більше 2% зростання економіки.

Для цього ВВП в IV кварталі повинен зрости більш ніж на 2%. А такий сценарій економісти вважають малоймовірним. "Очевидно, що в IV кварталі гальмування зростання економіки продовжиться, і за підсумками року ми вийдемо на дуже невеликий плюс", - нарікає директор Інституту економіки і прогнозування НАН України Валерій Геєць. У Європейському банку реконструкції та розвитку очікують лише 1% приросту ВВП. Але навіть в цьому випадку в кінці року ВВП знову скоротиться, і його падіння протягом двох кварталів поспіль буде означати початок рецесії економіки.

Подальша ситуація залежить від того, чи зуміє уряд стимулювати промисловість. "Щоб ВВП показав зростання на початку 2013 року, необхідно вже зараз вживати заходів щодо стимулювання виробництва. Це може бути або ослаблення гривні, щоб підтримати експортерів, або обмеження імпорту, щоб підтримати внутрішнє виробництво - наприклад, нафтопродуктів. Без таких кроків продовження спаду економіки дуже ймовірно ", - вважає пані Белан. Рейтингове агентство Fitch і інвестбанк Goldman Sachs вже спрогнозували потенціал зниження курсу гривні на 10-30%.

Подібні ініціативи висловлюють і підприємці, хоча здатність бюджету підтримати економіку в умовах зростання податкових платежів всього на 10% залишається низькою. "Необхідно активізувати внутрішній попит. Весь світ так робить, і ми не повинні бути винятком. Необхідно також вирішити проблему з доступом бізнесу до кредитів - поки буде зберігатися нинішня різниця між ставками в Україні та інших країнах, наша продукція залишиться неконкурентоспроможною", - упевнений перший віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців Сергій Прохоров. Однак, поки ставки добових кредитів овернайт на міжбанку складають 44,4% річних, довгострокове кредитування бізнесу може здійснюватися тільки за рахунок рефінансування НБУ, яке видається не менш ніж під 7,5%.

"Уряду слід докласти всіх зусиль, щоб допомогти експортерам утриматися на ринках тих країн, де рецесія не очікується, - в першу чергу Азії та Африки. Крім того, всі ці заходи можуть бути ефективні лише в разі прийняття збалансованого держбюджету", - додав пан Геєць . Втім, за його словами, навіть такі кроки можуть дати результат не раніше квітня. "У I кварталі занадто сильним буде ефект високої бази порівняння (у I кварталі цього року ВВП зріс на 3%. -" Комерсант "), тому ймовірність продовження спаду третій квартал поспіль дуже висока", - додав Валерій Геєць, пише «Комерсант».
Comments