США: Україна - найбільший порушник авторського права

опубліковано 1 трав. 2013 р., 23:29 Столичний діловий портал
Торговельне представництво США в своєму щорічному спеціальному звіті поставило Україну на перше місце в списку країн, що не забезпечують ефективну правову охорону інтелектуальної власності.

"Це стало кульмінацією багаторічної стурбованості постійними крадіжками інтелектуальної власності, вкоріненими порушеннями авторських прав, чому потурає уряд", - заявляють автори доповіді.

Як сказано в доповіді, незважаючи на вжиті Україною зобов'язання щодо боротьби з поширенням неліцензійного програмного забезпечення та онлайн-піратства, а також щодо контролю за виплатою авторських гонорарів, ситуація продовжує погіршуватися за всіма напрямками.

"Я жалкую, що українська влада вперше за останні 11 років привела країну на перше місце в цьому списку", - сказав в.о. голови Торгового представництва США Деметріос Марантіс.

Таке лідерство може мати неприємні наслідки: якщо ситуація не зміниться, Україна може втратити режим сприяння в торгівлі з США.

Серед країн, що потрапили в категорію потенційно небезпечних для правовласників, - Алжир, Аргентина, Венесуела, Індонезія, Індія, Китай, Пакистан, Росія, Таїланд і Чилі.

"Я жалкую, що українська влада вперше за останні 11 років привела країну на перше місце в цьому списку" - Деметріос Марантіс, в.о. голови Торгового представництва США

За словами авторів доповіді, Україна очолила список слушно і йшла до цього не один рік.

Так, за даними Торгового представництва США, за обсягом неліцензійного комп'ютерного забезпечення Україна перевершує мало не всі країни, що входять до списку, а поганий приклад громадянам подає влада.

"Уряд України визнає, що значна частина програмного забезпечення, яке використовує сам уряд, є неліцензійним", - йдеться у звіті.

Звіт відзначає, що уряд заклав до бюджету на 2013 рік 100 млн гривень (12,3 млн доларів) на легалізацію програмного забезпечення в державних установах, і зауважує: "Однак ці кошти досі не витрачені і незрозуміло, на що їх збираються витратити".

Як стверджують укладачі доповіді, зараз в Україні немає жодних уповноважених організацій, що обслуговують виробників або захищають права виконавців. "Чинна в Україні система збору громадських внесків узаконює незаконне привласнення авторських відрахувань", - підсумовують вони.

Крім того, на думку авторів, Україна стала райською гаванню для інтернет-піратів: "Наприклад, сайт ExtraTorrent.com, який базується в Україні, претендує на звання найбільшої BitTorrent системи у світі. В Індії цей сайт є 76-м за відвідуваністю, в шести інших країнах, у тому числі в Британії та Австралії, він входить до числа 200 найбільш популярних сайтів".

Упродовж місяця з дня публікації звіту Торговельне представництво США має ухвалити рішення про початок розслідування ситуації в Україні - відповідно до статті 301 американського Закону про торгівлю від 1974 року.

У 2001-2005 роках США вже викреслювали Україну із Загальної системи преференцій, яка передбачає відмову від мит на імпорт багатьох українських товарів.

"Ми не можемо сказати, що відбудеться цього разу, але позбавлення преференцій, безумовно, не виключається", - сказав на брифінгу представник відомства.

Покращення - у Росії

Росія, як і Україна, давно фігурує в цьому списку Торгового представництва США, і 2013 рік не став винятком.

Однак цього разу розділ, присвячений Росії, написаний у досить стриманих, а подекуди навіть доброзичливих тонах: слова "США вітають ...", "США заохочують ...", "покращення" і "прогрес" повторюються по кілька разів майже в кожному абзаці.

"США і Росія розробили план дій щодо захисту прав інтелектуальної власності та правозастосування. Росія також ухвалила закон про створення в 2013 році спеціалізованого суду з прав інтелектуальної власності і внесла поправки до свого Кримінального кодексу, що посилюють покарання за інтернет-піратство", - йдеться в звіті Торгового представництва США.

СТИСЛА ДОВІДКА

  • Торговельне представництво США (USTR) - американське урядове агентство, що займається розробкою торговельного законодавства та координацією зовнішньоторговельної політики. 
  • Його щорічний спеціальний звіт включає в себе список країн з найгіршими, на думку американських експертів, умовами для захисту авторських прав.
  • Включення до списку не тягне за собою прямих санкцій, але може стати підставою для перегляду міждержавних угод і скасування преференцій у торгівлі.
  • Автори звіту розраховують, що потрапляння в список має стимулювати уряди країн активніше боротися з інтернет-піратством.

  • Джерело: Кореспондент


  • Comments