Соціальний бізнес: ще одна альтернатива

опубліковано 5 лип. 2012 р., 04:03 Столичний діловий портал
Той факт, що бізнес може допомогти у вирішенні соціальних проблем, не виділяючи гроші на благодійність, а створюючи нові бізнеси, здається неймовірним. Проте це можливо.

Ефективну можливість вирішувати соціальні проблеми, створюючи бізнес, продемонстрував професор Мухаммед Юнус, лауреат Нобелівської премії миру. Його чітка орієнтація на викорінення злиднів в поєднанні з економічною стійкістю створила численні бізнес-моделі з неймовірним потенціалом для зростання. Один з найбільш яскравих прикладів соціального бізнесу — Grameen Bank, заснований професором Юнусом для видачі мікрокредитів людям, у яких немає іншого доступу до капіталу. Бенгальське слово Grameen (село) визначає сам характер соціальної філософії бізнесу, починаючи з малого. Grameen Bank виріс і став успішним, дозволивши величезній кількості людей перемогти бідність. Модель мікрофінансового бізнесу незабаром поширилася по всьому світу.

Дві частини феномена

Соціальний бізнес бере найкраще з двох світів: світу бізнесу і світу соціальної відповідальності. Він використовує бізнес-підходи або процеси, фінансову життєздатність і той факт, що бізнес заробляє гроші. Крім того, він бере на себе соціальні

«Визначаючи значення підприємництва в більш широкому сенсі, ми можемо радикально змінити характер капіталізму».

Професор Мухаммед Юнус

завдання неурядових організацій (НУО) або державного сектора, в яких вони хочуть вирішити соціальні проблеми.

Світ бізнесу орієнтований на максимізацію прибутку, і це те, про що нам говорить ціннісна орієнтація акціонерів останні кілька років. Якщо ж ви подивіться на світ НПО, то побачите, що вони працюють на основі зібраних пожертв. Вони змушені постійно шукати гроші, що забирає у них час на фактичне здійснення соціальних благ, тоді як соціальний бізнес бере найкраще з обох світів.

Соціальний бізнес отримує прибуток, який реінвестується у бізнес. Власник соціального бізнесу не може взяти з нього більше, ніж спочатку вклав. Дивіденди не виплачуються. Така наша філософія.

Бізнес, що має сенс

Будь-яка людина має право заснувати соціальний бізнес. Це може бути один підприємець, який хоче робити щось, що має сенс, або велика корпорація, яка прийняла рішення мати підрозділ з соціальним бізнесом. Наприклад, в країнах, що розвиваються корпорації могли б розглянути можливість запропонувати свою продукцію найбіднішим верствам населення, будучи при цьому фінансово життєздатними, але не віддаючи прибуток акціонерам. Є також можливість для інвестора створити фонд, який працює як соціальний бізнес. Ми це вже зробили на Гаїті і в Мумбаї.

Молоді люди, перед якими я виступала під час Четвертого молодіжного форуму стипендіальної програми «Завтра.UA» в Україні, організованого Фондом Віктора Пінчука, також повинні знати, що у бізнесу в класичному розумінні є альтернатива.

Подивіться на весь світ НУО та благодійних фондів. Всі вони в даний час працюють на основі благодійних пожертвувань. Але вони можуть придумати соціальні бізнес-моделі для деяких з своїх видів діяльності. Наприклад, ми працюємо в Гаїті — країні з населенням близько 9 млн. осіб, на яких припадає 11 тис. неурядових організацій. Ви можете собі уявити, що люди там звикли отримувати пожертвування весь час. Варто простягнути руку, і можна отримати їжу, протимоскітні сітки та інші необхідні речі. В цьому випадку своєю діяльністю НУО в якійсь мірі знищують ринок, тому що якщо хтось з місцевих вирішить виробляти протимоскітні сітки, він не зможе їх продати: навіщо платити за те, що можна отримати безкоштовно. Але якщо НПО вирішать продати протимоскітні сітки за найнижчою ціною для покриття своїх витрат, ринок з'явиться. Місцеві виробники вступлять у гру, і з часом ринок продемонструє, які протимоскітні сітки краще. Таким чином, неурядові організації зможуть працювати без пожертвувань, адже благодійний долар має тільки одне життя, а соціальний бізнес — безліч.

Соціальний бізнес в дії

Grameen Creative Lab. співпрацює з кількома корпораціями, створюючи спільні соціальні бізнеси. Серед них Danone, яка продає дешеві йогурти в Бангладеш, збагачені вітамінами та поживними речовинами, необхідними для цих людей. У нас є спільне підприємство з компанією Veolia, що продає в Бангладеш чисту питну воду. BASF — найбільша хімічна компанія, яка продає протимоскітні сітки, Adidas Group, що завершує зараз тестування недорогий взуття, що допомагає при деяких захворюваннях опорно-рухового апарату. Цікаво, що завдяки таким соціальним бізнесам ці корпорації можуть вивчати своїх клієнтів в країнах, що розвиваються, зрозуміти, які інновації потрібні тим чи іншим групам споживачів, які нові бізнес-моделі є більш перспективними. Крім того, співробітники корпорацій, що працюють в соціальному бізнесі, відчувають свою значущість і роблять свій внесок у вирішення соціальних проблем. Я сподіваюся, що і в Україні незабаром почне розвиватися рух зі створення соціальних бізнесів.

Comments