Промисловість виходить з піке?

опубліковано 18 груд. 2012 р., 02:34 Столичний діловий портал
Українська промисловість демонструє спад обсягів виробництва вже півроку. Однак у жовтні-листопаді темпи спаду почали скорочуватися, пише газета «Комерсант». Втім, експерти не схильні до оптимізму і не вірять, що в найближчі місяці почнеться економічний підйом. Вони впевнені, що відновлення попиту на українську продукцію на світовому ринку є невід'ємною умовою відновлення зростання промислового виробництва.

Обсяг промислового виробництва в Україні в листопаді скоротився на 3,7% до аналогічного місяця 2011 року. І хоча спад в промисловості триває вже шість місяців поспіль, останні два місяці відбувається його гальмування. Найсильніше падіння виробництва спостерігалося у вересні (-7%), після чого в жовтні темпи становили 4,2%, а тепер і зовсім 3,7%. Завдяки цьому за підсумками 11 місяців темпи падіння в порівнянні з січнем-жовтнем погіршилися лише на 0,1 процентного пункту (п.п.) - до 1,5%.

Поліпшення ситуації перш за все викликано активізацією обробної промисловості. У порівнянні з жовтнем скоротився спад у машинобудуванні (з 10% до 6,8%) і металургії (з 9,4% до 2,1%). "Металурги в листопаді збільшили обсяги виробництва в середньому на 10% в очікуванні зростання попиту в кінці грудня", - відзначає аналітик ІК Eavex Capital Іван Дзвінка. Що стосується машинобудування, то поліпшення ситуації може пояснюватися очікуваннями щодо скасування Росією утилізаційного збору з української продукції. У транспортному машинобудуванні скорочення обсягів виробництва на 4,1% змінилося зростанням на 2%. Прискорилося зростання в галузях, орієнтованих на внутрішній ринок: у харчовій (з 2,2% до 2,5%) та легкій (з 1,4% до 1,6%) промисловостях.

У той же час невтішною залишається ситуація в нафтопереробці - темпи спаду скоротилися лише на 0,1 п.п., до 30,3%. А в хімічній промисловості зростання на 7,4% змінився падінням на 3,9%. "Наша продукція програє цінову конкуренцію російській і білоруській хімії. Тож потужності вже стоять, така ж ситуація і на інших підприємствах. Поки вся надія на поліпшення світової кон'юнктури і зростання цін в 2013 році", – заявив президент "Украгрохімхолдингу", віце-президент УСПП Сергій Лісковський. Незначну негативну динаміку показує добувна промисловість (темпи зростання знизилися з 0,5% до 0,2%), а скорочення споживання природного газу автоматично прискорило зниження виробництва і розподілу електроенергії, газу та води (спад поглибився з 5,2% до 8,8 %), яке було неминуче в умовах падіння ВВП.

Поступове гальмування спаду промисловості поки не є довгостроковим трендом, упевнені експерти. "Спад не може бути весь час великим, тому зараз ми бачимо невелику корекцію. Проте не слід розраховувати на поліпшення ситуації, поки світові ринки не відновилися", - пояснив директор Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук Валерій Геєць. "Поки ситуація на зовнішніх ринках залишається туманною, а нинішнє поліпшення в основному пояснюється статистичним ефектом. Втім, в нинішньому місяці ми бачимо підвищення світових цін на сталь, що дозволяє очікувати поступового поліпшення ситуації на початку 2013 року", - додала провідний аналітик ІК Dragon Capital Олена Бєлан.

Аналогічну динаміку щодо зниження в листопаді показали будівництво (темпи падіння збільшилися з 10,2% до 12,1%) і транспортна сфера (з 3,9% до 4,5%). У той же час у сільському господарстві після падіння на 5,1% виробництво скоротилося на 4,8% за рахунок тваринництва. Темпи зростання в роздрібній торгівлі - 15,7 - залишилися незмінними. "За підсумками 11 місяців ми отримуємо вкрай невелике зростання ВВП. А якщо врахувати, що в грудні через погоду спад виробництва поглибиться, то за підсумками року слід очікувати нульове зростання економіки", - прогнозує пан Геєць.

УСПП

Comments