Продаж Viewdle як шанс для України

опубліковано 8 жовт. 2012 р., 11:46 Столичний діловий портал
Остання покупка Google надихне багатьох програмістів. Головне - щоб були вражені не тільки вони
Купівля світовим гігантом української компанії Viewdle сколихнула українську IT-громадськість. Гроші, за мірками вітчизняного ринку, цілком пристойні. Багато написано про таланти і заробітках українських програмістів, але цей випадок, мабуть, перше яскраве підтвердження того, що наша країна може експортувати не тільки сировину.

Успіх компанії Skype, діяльність якої почалася з розробок трьох естонських програмістів, надихнула багатьох підприємців в Прибалтиці. Я щиро сподіваюся на те, що продаж Viewdle стане поштовхом для українського IT-бізнесу.

Історія Viewdle має декілька відмінностей від інших технологічних стартапів. Зазвичай IT-компанії, навіть європейські, реєструються в США, де легше отримати інвестиції і платити податки. Таким же чином поступили і засновники Viewdle - Єгор Анчишкин і Максим Школьник. Але їм знадобилося 8 місяців, щоб отримати у наших чиновників дозвіл на комерційне використання ноу-хау компанії. Українське законодавство не надто розраховано на те, що хтось може всерйоз захотіти впроваджувати розробки дослідних інститутів.

Все могло б бути інакше. Якби процес створення інноваційних компаній був таким же, як в США, Viewdle витратила б більше зусиль не на бюрократичну тяганину, а на просування свого ноу-хау. Можливо, і сума угоди була б серйозніше. Але справа не тільки в цьому.

Будь-яка іноземна інвестиція у вітчизняний технологічний стартап безпосередньо впливає на економіку країни. 80% грошей зазвичай витрачається в Україні: зарплати співробітників, оплата маркетингових чи інших послуг для нового бізнесу. Самі засновники стартапів, вдало продають свої ідеї, завжди починають нові проекти. Той же Єгор Анчишкин сьогодні розвиває сервіс Zakaz.ua. Весь досвід, отриманий в Viewdle, перекладається на вирішення локальних проблем.

М'яч на стороні чиновників. У них є унікальна можливість змінити атмосферу для бізнесу. Потрібно всього декілька простих речей. Підтримка технологічної освіти, спрощення трансферу інновацій, проста реєстрація бізнесу, підтримка для тих, хто створює робочі місця для українських програмістів та інженерів. У нашої країни є всі передумови для того, щоб стати частиною глобального технологічного бізнесу. Багато програмістів, які сьогодні виїжджають в США на роботу, охочіше стали б створювати свої компанії тут, якби знали, що Україна прихильна до їх прагненням. Сотні українців готові повторити історію Viewdle, потрібно тільки не заважати їм.

Вибір невеликий. Або ми приймемо реалії попиту на інтелектуальний продукт і традиційні для венчурного бізнесу методи його фінансування, або станемо країною нереалізованих можливостей і дешевих розробників для більш розвинених економік.

Ольга Белькова, управляющий партнер бизнес-акселератора EastLabs


Comments