Проблеми і перспективи безконтактних платежів в Україні

опубліковано 19 лип. 2012 р., 02:02 Столичний діловий портал   [ оновлено 19 лип. 2012 р., 02:02 ]

Не встигли українці пристосуватися до традиційних пластикових карткок із магнітною стрічкою, як із Заходу наближається нове віяння — безконтактні картки. В даній статті myBank.ua вивчав нові технології в сфері безготівкових розрахунків та перспективи їх розвитку в Україні.

Особливості технології

Безконтактний платіжний інструмент складається з радіочіпа, на якому записана вся ваша персональна банківська інформація і міні-антени, яка передає дані з чіпа на спеціально облаштовані платіжні термінали або банкомати.

Так-так, ми не помилилися, саме «платіжний інструмент», оскільки такий чіп з антеною може бути розміщений як на вже звичній пластиковій картці, так і на більш екзотичному стікері, який можна приліпити до телефону, гаманця, брелока і т.д.

Більш того, завдяки розробці новітніх NFC-чіпів для мобільних пристроїв, за наявності відповідного програмного забезпечення, безконтактним платіжним інструментом може стати Ваш смартфон без будь-якої додаткової «прикраси» на корпусі пристрою.

Розраховуватися безконтактними платіжними засобами гранично просто: потрібно лише піднести картку (телефон, гаманець) до платіжного терміналу і в лічені секунди необхідна сума буде списана з вашого рахунку.

При цьому адепти нової технології стверджують, що розраховуватися безконтактними засобами безпечніше, оскільки немає необхідності передавати свою картку в руки іншим людям і, відповідно, шахраї не зможуть зняти з неї такі дані, як ім'я власника, номер і дату її випуску.

У той же час, дані про банківський рахунок на безконтактних платіжних засобах збережені і закодовані по тому ж високому стандарті безпеки, що і на добре зарекомендуваних контактних чіпових картках. Тому, за словами багатьох експертів, перехоплення інформації, так званий скімінг, практично виключається.

Безконтактні платежі в Україні

Але поки це лише твердження прихильників нової технології, а реальний стан справ можна буде перевірити тільки на практиці при активному зростанні користувачів безконтактних платіжних засобів.

І саме з активними користувачами сьогодні є великі проблеми. Все тому, що найбільші міжнародні платіжні системи зовсім недавно вийшли на український ринок зі своїми безконтактними рішеннями.

Так, система безконтактних платежів PayPass від Mastercard, завдяки спільним зусиллям з Приватбанком запрацювала в країні в листопаді 2011 року. І, як не дивно, досі жодна інша установа не приєдналася до випуску новітніх платіжних засобів даної системи.

З системою безконтактних платежів PayWave від Visa ситуація ще гірша: лише навесні 2012 року Ощадбанк і банк Південний почали будувати відповідну термінальну мережу, а станом на 18 липня жоден український банк не випускає подібні картки.

Сьогодні основна проблема розвитку даної технології в Україні полягає в тому, що через малу кількість випущених безконтактних платіжних засобів банки і торгові мережі не зацікавлені в розвитку дорогої інфраструктури для їх обслуговування.

І, навпаки, через обмежену кількість точок, які приймають до оплати новітні картки, попит на них досить обмежений. Виходить замкнуте коло.

Безконтактні перспективи

Але, незважаючи на млявий старт, перспективи даної технології в Україні величезні. Про це свідчить досвід першопрохідців — США, Канади, Японії і деяких інших країн.

Так, завдяки застосуванню безконтактних платежів у великих торгових мережах та закладах харчування, час обслуговування одного клієнта знизилося майже на 50% і, відповідно, значно скоротилися черги на касах.

Все тому, що, за статистикою, середня транзакція за безконтактними платежами становить близько 20 дол США, при цьому близько 75% транзакцій проводяться на суму менше 25 дол, а 25% — на суму менше 10 дол

У той же час політика безпеки, що проводиться більшістю платіжних систем, дозволяє здійснювати розрахунки до 25 доларів (або еквівалент в іншій валюті) без необхідності вводити PIN-код і залишати особистий підпис.

В результаті, зручність і швидкість використання безконтактних платіжних засобів сьогодні по всьому світу вже оцінили майже 100 млн. осіб.

Повертаючись до України, потрібно зазначити, що впровадження безконтактних технологій, окрім зниження проведення часу біля каси, може послужити хорошим поштовхом для збільшення обсягу безготівкових розрахунків, які сьогодні перебувають на дуже низькому рівні. І в цьому вже зацікавлені не тільки банки, а й держава.

На наш погляд, як тільки коли один — два великих гравці карткового ринку реально оцінять можливості і перспективи розвитку безконтактної технології і почнуть вкладати в неї гроші, то сьогоднішньої замкнуте коло «немає — карток, не буде інфраструктури, і навпаки» легко розірветься.

ВКурсе

Comments