Податкові пільги для ІТ-шників можуть залишитися тільки на папері

опубліковано 22 лист. 2012 р., 01:55 Столичний діловий портал
Розрекламована владою масштабна підтримка IT-галузі перетворюється на фікцію. Податкові пільги, які почнуть діяти з 1 січня наступного року, поширюються лише на кінцевих виробників програмної продукції. Але і вони, швидше за все, зможуть користуватися преференціями тільки з квітня. Причина – в неповороткості мінфінівських чиновників, які досі не спромоглися роз’яснити, як подавати заявку на отримання пільг.

Після довгих дискусій та внесення численних правок на початку листопада Президент нарешті підписав закон, за яким з 2013 р. в Україні стартує експеримент зі створення особливих умов розвитку IT-ринку. У рамках експерименту, який триватиме 10 років (з 1 січня 2013 р. до 1 січня 2023р.), від сплати ПДВ будуть звільнені операції з постачання програмної продукції, а також введена знижена 5%-ва ставка податку на прибуток для суб’єктів IT- індустрії.

“В існуючому вигляді закон відображає інтереси галузі лише наполовину, а можливо, і істотно менше. Адже спочатку основні ідеї експерименту містилися в нормах, які знижують навантаження на фонд заробітної плати, оскільки витрати на оплату праці становлять до 80% собівартості програмного продукту. Однак в остаточній версії документа ці пропозиції були відхилені”, – говорить Андрій Бірюков, перший заступник голови Ради з конкурентоспроможності індустрії інформаційно-комунікаційних технологій України.

Зниження ставки податку на прибуток багатьом IT-шникам просто не цікаво: вони зареєстровані як приватні підприємці і платять єдиний податок. Пільгами з ПДВ зможуть скористатися лише постачальники готових програм: дистриб’ютори або компанії, що продають ліцензії (такі як Adobe і Microsoft).

“Суть в тому, що від ПДВ звільняються не послуги з розробки, а саме постачання програмного продукту як операція. Тобто послуги з розробки, консультування, тестування, впровадження, супроводу та інтеграції ПЗ не потрапляють під дію цієї норми”, – пояснює керуючий партнер ЮК “Юскутум” Артем Афян.

Чиновники, навпаки, запевняють: пільги будуть затребувані. За словами керівника InvestUkraine (підрозділ Держінвестицій) Сергія Євтушенка, ними зможуть скористатися понад 2 тис. компаній. Для цього до місцевого податкового органу потрібно подати реєстраційну заяву, на підставі якої буде видано свідоцтво суб’єкта, що бере участь в експерименті.

У Державній податковій службі повідомили, що з моменту схвалення закону про пільги для IT-ринку вони не отримали жодної заявки від компаній про перехід на спеціальний режим оподаткування. Як пояснив “ДС” директор асоціації IT Ukraine Віктор Валєєв, компанії не подають заявки на отримання пільг через відсутність процедури їх реєстрації. Відповідний порядок повинен розробити Мінфін. Однак документ досі перебуває в роботі.

Згідно з чорновою його версією на отримання пільг можуть претендувати компанії з активами не менше 50 мінімальних зарплат (зараз 55,9 тис. грн.), які отримують не менше 70% своїх доходів від надання IT-послуг і не мають заборгованості зі сплати податків. Щоб упевнитися в правильності наданої інформації, Податкова має право провести позапланову документальну перевірку претендента на отримання пільг.

За законом компанії можуть подавати заяви на отримання свідоцтва учасника податкового експерименту, не чекаючи появи спеціальної процедури реєстрації. Але ризикувати ніхто не хоче. Хто може дати гарантію, що Податкова не відмовить у наданні пільг на підставі неправильно поданої документації після появи затвердженого Мінфіном порядку? У міністерстві “ДС” повідомили, що документ знаходиться на фінальній стадії доопрацювання і вже найближчим часом компанії зможуть з ним ознайомитися. Однак конкретні терміни поки не називають.

Сум’яття серед учасників ринку сіють і фіскали. Нещодавно, приміром, київська податкова розіслала IT-компаніям роз’яснення, згідно з яким отримувати свідоцтво учасника експерименту потрібно і тим, хто розраховує на пільги зі сплати ПДВ. Хоча за законом реєструватися в Податковій повинні тільки претенденти на пільгову ставку з податку на прибуток.

IT-шники сподіваються, що всі ці моменти також будуть прописані в мінфінівському порядку. Але якщо підопічні Юрія Колобова стануть зволікати, є ймовірність, що з початку року компанії не зможуть скористатися належними пільгами. Адже, згідно з законом, преференції починають діяти з наступного кварталу після реєстрації. Таким чином, якщо компанія отримає свідоцтво учасника податкового експерименту на початку 2013 р., преференції для неї почнуть діяти лише з квітня.Comments