Податкові норми, що плануються, погіршать умови ведення бізнесу

опубліковано 1 жовт. 2012 р., 03:09 Столичний діловий портал
Українські промисловці і підприємці підтримують намагання вдосконалити податкове законодавство країни, але виступають проти посилення зарегульованості, немотивованого розширення прав та функцій органів податкової служби,  ігнорування принципу паритетності у стосунках служби з платниками  податків.  Така оцінка законопроекту про внесення змін до ПКУ щодо подальшого удосконалення адміністрування податків і зборів, підготовленого міністерством фінансів України, міститься у листі, який УСПП за матеріалами обговорення представниками Економічної ради спрямувало прем’єр-міністру України М.Азарову та міністру фінансів Ю.Колобову.

У листі йдеться про законодавчі норми,   які у разі прийняття лише посилять фіскальний тиск, ускладнять без того непросте адміністрування податків. Так, одна з норм встановлює відповідальність на порушення умов транспортування, зберігання, виробництва та реалізації підакцизної продукції. Але  такий контроль вже передбачений іншими законами,  не є властивим для податківців і призведе лише до того, що тягар відповідальності буде покладений на осіб, не причасних до порушення.

В ході обговорення проекту Податкового кодексу України промисловці і підприємці рішуче висловлювалися проти низки  норм, і їх пропозиції були враховані. Дивним чином деякі з них знайшли друге життя у названому законопроекті. Так, передбачена  сплата  грошового зобов’язання, йдеться про застосування права податкової застави і надіслання податкових вимог у випадку адміністративного оскарження та визнання недійсним податкового повідомлення – рішення контролюючого органу. По суті справи, податківці отримають право безумовного стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та погашення усієї суми податкового боргу, що перебуває у податковій заставі, за самостійним рішенням без звернення до суду. Запровадження цієї норми є неприпустимим, бо ще більше віддалить підприємця від можливості будь-яким чином захистити свої права в суді, завдасть удару по його фінансовому стану, господарської діяльності.

Дуже загрозливими для бізнесу є збільшення бази оподаткування податком на прибуток з операцій продажу товарів нерезидентам, що мають офшорний статус, на 20 %. Дуже негативно відзначиться скасування пільг для  окремих галузей економіки, щодо яких існують  державні програми підтримки вітчизняного товаровиробника, що покликані відновити виробничий потенціал та фінансову стабільність багатьох українських підприємств. Це стосується провідних, з значним конкурентним потенціалом сфер – авіабудування, суднобудування, сільгоспмашинобудування, розвитку енергозберігаючих технологій.  Позбавлення пільг окремих видів товарів і послуг – продаж продуктів дитячого харчування, послуг дошкільних та навчальних закладів недержавної форми власності, права на застосування касового методу для житлово-комунальних послуг межує з загрозою зниження рівня життя населення, проявами соціальної напруги в суспільстві.

Вдар малому бізнесу принесе норма щодо запровадження реєстраторів розрахункових операцій для Ш-ї  групи платників єдиного податку,  а також для осіб, які зайняті електронною торгівлею. Необгрунтованою є норма обмеження перебування в обігу алкогольної та тютюнової продукції з марками акцизного податку попереднього зразку 6-ю місяцями.

Отже, висновок експертів УСПП щодо законопроекту є таким: він матиме негативний вплив на розвиток бізнесу, погіршить умови його ведення, призведе до негативного резонансу в середовищі підприємців, та й суспільства в цілому. Представники ділової спільноти просять очильників уряду та міністерства фінансів доробити  зазначений законопроект   з врахуванням пропозицій та зауважень членів Економічної ради громадський організацій,  галузевих асоціацій, організацій роботодавців. 

Comments