Податкова реформа-2

опубліковано 9 серп. 2012 р., 03:20 Столичний діловий портал   [ оновлено 9 серп. 2012 р., 03:23 ]

Експерти: Запропонована концепція реформування фіскальної системи може ще більше загнати в «тінь» фонд оплати праці

Лише півтора року минуло відтоді, як було введено в дію новий Податковий кодекс, а бізнес-середовище нашої країни вступає в нову фазу дискусій із державою про те, якою має бути фіскальна сфера. Держподаткова служба розробила і планує найближчим часом оприлюднити концепцію реформування податкової системи. Як повідомив заступник голови відомства Андрій Ігнатов на засіданні Економічної ради громадських організацій і асоціацій бізнесу, «ці зміни реанімують стимулюючу функцію податків, сприятимуть усуненню структурних диспропорцій в економіці».

Мета нового етапу перманентних податкових реформ звучить доволі привабливо, проте пояснюється тим, що в Україні практично вичерпано можливості нарощування надходжень до бюджету. Тому одразу ж виникає запитання: чи можна досягти цієї мети за рахунок зниження нинішніх ставок основних податків? (Ставка податку на додану вартість, за словами Ігнатова, зменшиться з 20% до 7-12%, єдиний соціальний внесок — з 37 — 49% до 15%, податок на доходи фізичних осіб — із 15 — 17% до 10% з паралельним впровадженням прогресивної шкали). Податківці, мабуть, прекрасно розуміють, що відповідь на це запитання негативна. Тому мають бути введені так звані компенсатори. Можливе скасування податкової соціальної та інших пільг, якими сьогодні користуються ті чи інші платники податків, розширення бази оподаткування деякими податками.

Головна надія фіскальної служби, яка всупереч деклараціям поки що не перетворилась на сервісну службу для бізнесу, це новий податок з обороту. Щоправда, Ігнатов підкреслює, що це не так, і вважає за краще називати його «елементом податку з обороту в податку на додану вартість». На підтвердження своєї думки він говорить про те, що в Податковому кодексі не буде нового спеціального розділу для цього податку. Відповідні зміни будуть внесені в розділ кодексу, присвячений ПДВ, і описуватимуть, зокрема, «додаткове оподаткування продажів». Як кажуть, хоч пень об сову, хоч сову об пень, а все сові лихо.

Але термін «податок з обороту» — як та пташка, яка вилетіла і тепер її не зловити. Саме про цей новий податок усі й говорять. «Податок з обороту — питання, яке обговорюється в Україні вже не перший рік і, на наш погляд, потребує дуже серйозного аналізу», — говорить президент УСПП, народний депутат Анатолій Кінах. За його словами, введення цього податку зі ставкою 2,5% (без урахування прибутковості окремих галузей і видів діяльності з великими проміжними витратами) може стати для цілих галузей непосильною ношею і негативно позначиться на їх фінансовому становищі. За попередніми розрахунками, введення цього податку за 20%-ої рентабельності бізнесу збільшить навантаження на чистий дохід підприємства на 12,5%. За умови зниження рентабельності удвічі податкове навантаження зросте до 25%. «Безумовно, впровадження таких ініціатив з 1 січня 2013 року нереальне. Тим паче, що це суперечить і Бюджетному кодексу України», — зазначає Кінах. Відповідаючи на запитання «Дня», він також зупинився на податковому навантаженні на фонд оплати праці підприємств, яке сьогодні перевищує 50% цього фонду, а за деякими напрямками діяльності — 100% і більше. «Але хіба цього не знали тоді, коли затверджували Податковий кодекс?» — уклинився з новим запитанням «День». «Так, це було відомо, — визнав народний депутат, — проте існуючі проблеми треба вирішувати».

Президент Академії фінансового управління Мінфіну Тетяна Єфименко не згодна з тим, що запропоновані податкові новації можуть внести вирішальний вклад у детінізацію української економіки. Вона пропонує одночасно зі змінами до Податкового кодексу продовжити роботу з дерегуляції бізнесу, спрощення адміністрування податків, реформування пенсійної системи. А також застерігає від надто радикальних кроків у реформуванні оподаткування і наполягає на тому, що це треба робити так, як нам диктують закони еволюційної економіки».

А ось головний бухгалтер ПАТ «Крюковський машинобудівний завод» Тетяна Тимошенко виступає за повне скасування ПДВ: «Бізнес зітхнув би з полегшенням, якби його прибрали взагалі». Головбух дуже побоюється нового податку і розповідає про свої розрахунки, відповідно до яких додаткове податкове навантаження на підприємство за умови введення податку з обороту становитиме 200 мільйонів гривень. Причому його не зможе нівелювати зниження ставки ПДВ. На думку Тимошенко, ставки податку з обороту необхідно розраховувати окремо по галузях, інакше багато хто з них може просто зникнути.

Доволі аргументовано відгукнувся щодо пропонованих змін податкового законодавства представник Американської торгівельної палати в Україні Тарас Коваль. Пославшись на слова Президента України Віктора Януковича про те, що Україна подолала економічну кризу, він запитує: «У такому разі ті економічні механізми й інструменти, які використовуються сьогодні, були для цього достатніми. Чи треба їх змінювати настільки радикально, як пропонує ДПС?». Експерт передбачає: якщо нинішню концепцію податкових змін буде реалізовано, одразу ж скоротиться платоспроможність громадян України. За його даними, сьогодні вони отримують 82% брутто-зарплати. «А після впровадження концепції ми отримуватимемо на руки 64 — 66%». На думку Коваля, дуже боляче вдарить по українцях і скасування пільг у соціальній сфері, медицині, придбанні ліків, пільг на дошкільників і на середню освіту. «Чи потрібна нам така концепція?» — запитує експерт і стверджує, що вона також призведе не до спрощення, а до ускладнення адміністрування податків.

«День» поцікавився думкою щодо запропонованих податкових новацій президента Спілки податкових консультантів України Леоніда Рубаненка. «Те, що сьогодні відомо громадськості з цього питання, це ще далеко не все, що насправді підготовлено, — сказав він. — Якщо брати в комплексі, то на першому етапі від цих змін буде важко всім — і владі, і певній частині бізнесу. Але далі всі зрозуміють, що без цього просто не можна. І якщо сьогодні не почати щось робити, то завтра буде зовсім погано. Економіку треба оживляти. А ті прокурорські варварські методи, які вводили під керівництвом Тігіпка, щоб вивести зарплату з тіні — це все фікція. Що більше таких заходів, то глибше в тінь іде зарплата. А тим, що пропонує податкова, вона, зарплата, найрішучішим методом виводиться з тіні. Забирається корупційна складова ПДВ. У податківців просто не буде необхідності знущатися з бізнесу. Так, як завжди, і тут є дещо хворе. Але над цим ми в експертній групі ще працюємо (нас допустили до цього як експертів). І у нас є надія, що документи, які потраплять у парламент і будуть прийняті, працюватимуть нормально. Хоча на якомусь початковому відрізку буде боляче всім».

Свою оцінку презентованої Концепції реформування податкової системи висловила і Європейська бізнес-асоціація (ЄБА). «Поруч із такими прогресивними змінами, як зниження ставки єдиного соціального внеску і скасування низки неефективних платежів, Концепція містить низку пропозицій, які можуть суттєво ускладнити ведення бізнесу і звести нанівець наміри поліпшити й оптимізувати оподаткування в Україні. До числа останніх належать пропозиції ввести податок з обороту, скасувати максимальну величину бази нарахування єдиного соціального внеску і відновити внесок до Пенсійного фонду з операцій купівлі валюти», говориться у повідомленні ЄБА. Зокрема, вважають фахівці ЄБА, недоречним є додаткове навантаження на операції з купівлі валюти шляхом введення 3% внеску до Пенсійного фонду. «А скасування максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску не приведе до бажаного результату у вигляді детінізації виплати доходів. Запропоновані зміни, навпаки, можуть призвести до ще більшої тінізації фонду оплати праці (зокрема, високих зарплат, що наразі виплачуються відкрито)», — говориться в повідомленні Асоціації.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»

Comments