Підприємства не бачать кардинальних позитивних змін у фіскальній системі

опубліковано 12 лист. 2012 р., 00:29 Столичний діловий портал   [ оновлено 12 лист. 2012 р., 00:30 ]
Ситуація в податковій сфері залишається поганою - індекс інвестиційної активності, що розраховується за замовленням Державної податкової служби (ДПС), в III кварталі виріс всього на 0,2 пункти, повідомляє газета «Комерсант». При цьому змінилися основні проблеми бізнесу: питання скорочення кількості податків і спрощення їх адміністрування вийшли на перші позиції. У той же час ряд важливих проблем, серед яких адміністративний тиск, який виражається в «проханнях» переписати звітність, виявилися не охоплені дослідженням ДПС, кажуть експерти.

Дослідження рівня інвестиційної активності в III кварталі, проведене компанією Research & Branding Group, показало зростання індексу на 0,2 бала - до 4,43 з 10. Опитані 253 керівника компаній (в першій хвилі було задіяно 290 респондентів) прийшли до висновку, що податкова система, макроекономічна стабільність та державне управління перемістилися в ранг найменших проблем, знизивши свій негативний вплив на інвестиційний клімат. Найбільше бізнесу зараз заважає корупція і проблеми в судовій системі: 38,7% підприємств рекомендують владі продовжити боротьбу з корупцією (у I кварталі їх було 37%). Наполягають вони і на продовженні проведення податкової реформи (21,7%; 22,2%), пише видання.

Індекс інвестиційної привабливості «Європейської бізнес асоціації» в III кварталі склав 2,14 бала з 5, що є найнижчим показником за чотири роки. «Бізнес оцінює роботу законодавства і держорганів. Правильно вже те, що ДПС хоче поліпшити сервіс, скоротити кількість платежів, спростити подачу звітності, але головне, щоб бізнес це відчув. А на практиці ще не все відчутно, особливо в регіонах», - говорить виконавчий директор асоціації Ганна Дерев'янко.

Серед виявлених ДПС проблем: велика кількість податків і їх високі ставки, документообіг та складна система відшкодування ПДВ. Найбільше бізнес чекає скорочення кількості податків (зростання частки респондентів з 15,5% до 21,3%), спрощення розрахунків і адміністрування (з 8,6% до 18,1%), зрозумілих трактувань норм законодавства (з 9,7% до 17,7%). «Для нас виміри настроїв інвесторів - не просто констатація факту, а основа для стратегічного планування. Важливо, щоб заплановані нами кроки відповідали очікуванням бізнесу та були їм затребувані», -  пояснює глава ДПС Олександр Клименко.

Спрощення звітності, що займало першу позицію проблемного списку, знизило актуальність. За даними ДПС, 98% платників подають звітність в електронному режимі. «За звітності були певні кроки вперед. Але потрібно працювати над тим, щоб не було збоїв в електронній подачі документів, на що вже скаржаться підприємства», - зазначає пані Дерев'янко. «Рейтинги, складені за ініціативою податкових органів, завжди будуть викликати сумніви в об'єктивності, - вважає співголова податкового комітету Американської торгової палати Олег Чайка. - Після ухвалення Податкового кодексу форми декларацій та інших документів постійно мінялися. Недавні законодавчі зміни знову зажадають перегляду форми як податковою накладною (зазначення номерів і дат митних декларацій), так і декларації з податку на прибуток компанії».

Пан Клименко вже обговорює з бізнесом скорочення кількості податків. Однак експерти кажуть, що кількість податків не є першочерговою проблемою бізнесу. "»Найбільша проблема - адміністративний тиск. Викликають на бесіди, вимагають платежі, податкова міліція щось вигадує. Це ті питання, які безпосередньо пов'язані з виконанням планів по наповненню бюджету», - розповідає голова Комісії з питань економічної політики Українського союзу промисловців і підприємців Юлія Дроговоз. Особливо гострою ця проблема стала в передвиборний період, зазначає пан Чайка. Крім того, багато підприємств так і не вирішили питання зі збитками і авансовими платежами (ці проблеми в рейтингу не відображені). «Наприкінці жовтня ДПС зажадала від місцевих податкових органів не допустити зниження сплати податку на прибуток за ІІІ квартал в порівнянні з ІІ. Так що найближчим часом слід очікувати чергового етапу тиску на бізнес з метою примусити його до штучного завищення податку на прибуток як з метою виконання планів зі збору податків в 2012 році, так і для забезпечення завищених авансових податкових платежів у 2013 році. Зроблені заходи вже ніяк не сприятимуть покращенню цього рейтингу в IV кварталі», - упевнений Олег Чайка, цитує його «Комерсант».

УСПП

Comments