Підприємців хочуть контролювати по мобільній мережі

опубліковано 26 лип. 2012 р., 02:48 Столичний діловий портал

Телекомунікаційні оператори технологічно готові підтримати ідею чиновників щодо встановлення контролю споживання ресурсів за допомогою технології передачі даних GPRS. Але для підприємств з різних сфер індустрії це може виявитися неприємним сюрпризом. Раніше вони збирали «електронну інформацію» про роботу своїх підлеглих тільки для контролю своїх операційних витрат. А зараз держава хоче за допомогою розумних систем встановити жорсткий контроль над виробництвом приватних бізнесменів.

Йдеться про обладнання всіх АЗС, свердловин води, нафти і газу GPRS-модулями для передачі інформації про споживання по бездротових мереж в державні відомства.

Таку ідею вчора на брифінгу озвучив голова Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва Михайло Бродський.

«Я відпрацював цю схему, відправив в податкову, вона підтримала. Включив пістолет, бензин потік — автоматично інформація йде на єдиний сервер в Міністерстві фінансів або в Податковій, а краще, щоб і в Мінфіні, і ще в Національному банку. І щоб все відразу бачили автоматичну фіскальну інформацію, скільки було взято води з свердловини, заплачену ренту за нафту, газ, а також бензин на заправних станціях», — сказав Михайло Бродський.

Чиновник додає, що провів попередні переговори з компаніями, які займають ¾ ринку АЗС, і отримав підтримку.

У той же час представники ринку, з яким поспілкувалися «Коментарі», сприймають його ініціативу в штики. «Михайло Юрійович, напевно, погарячкував. Хтось йому щось неправильне нарадив. Я зустрічаюся з ним у п‘ятницю з цього приводу. Онлайн-контроль АЗС — це зайве. Адже вони не є юридичними особами, а всього лише точки продажів. Всі податки з товару вже сплачено їхніми власниками. Крім того, касовий апарат на заправках і так надає достатньо даних про те, як продається паливо», — сказав президент асоціації «Об’єднання операторів ринку нафтопродуктів України» Леонід Косянчук.

Крім того, експерт наголошує, що дані про продажі бензину — це комерційна інформація, яка завдасть шкоди діяльності підприємства, якщо раптом потрапить до рук конкурентів.

Виявилося, що Бродський запізнився зі своєю інновацією, як мінімум, на кілька років. Системи GPRS-моніторингу вже давно впровадили ті компанії, кому вони були потрібні.

Єдине нововведення, яке може критися в ідеї чиновника, — це «електронний звіт» перед державою. Адже зараз підприємство збирають дані через інтернет-системи тільки для своїх внутрішніх потреб.

«Подібну схему вже використовує, наприклад, Київобленерго. На поточний момент ми технічно і ідеологічно готові пропонувати комплексні М2М тарифи (mashine-to-mashine — передача даних від одного розумного пристрою на інший). Цей напрямок активно вивчається», — повідомила глава прес-служби «Київстар» Юлія Шиліна.

У «МТС-Україна» теж уже є подібні клієнти. «Сфери застосування різноманітні — від енергетики, фінансів і сільського господарства до ЖКГ і охоронних систем. Найбільш часто М2М рішення застосовуються в транспортних компаніях і компаніях з великим рухомим складом для моніторингу рухомого складу та контролю за витратою пального. Приклади найбільших клієнтів — завод ЗБК Ковальської, «Філіп Морріс Україна», «Кока-кола Україна», «Славутич», «Нестле Україна», Служба швидкої допомоги Харкова і області, численні транспортні підприємства і компанії, міські водоканали та комунальні підприємства, для яких за нашим каналам моніториться подача і витрата води, тепла, електрики», — сообщаетначальнік відділу зв‘язків з громадськістю «МТС Україна» Вікторія Рубан.

Точно таких проектів, про які говорить Бродський, в Україні поки що немає. Але є подібний досвід в Росії. Зокрема в Забайкальському краї МТС працює з мережею заправок (50 шт.). Термінали з підтримкою GPRS-технології з SIM-картами автоматично передають на єдиний сервер дані про роботу АЗС, в тому числі про витрату нафтопродуктів та обсязі продажів, а також вносять їх в автоматизовану систему диспетчерського контролю. Для передачі даних застосовується спеціально розроблений тариф «Телематика».

Примітно, що тарифи на передачу даних М2М, як правило, нижче, ніж стандартні. У них відключені голосові послуги. Це виключає ймовірність нецільового використання недбайливими підопічними сім-карт, що стоять в пристроях. В ІТ-відділі заводу ЗБК Ковальської відзначають, що їм вдалося мінімізувати місячну абонплату з одного сім-карти до 35-40 грн. GPRS-системами оснащені 370 машин підприємства.

Зате у компаній з’являються досить суттєві витрати, пов'язані з програмним забезпеченням, додатковим обладнанням — спеціальними датчиками, які застосовуються для вимірювання різних параметрів (залишку палива в ємності, тиску, ультразвукові датчики, які знімають інформацію з коливанням рідини та ін.) Комплект обладнання, який встановлюють на машини заводу Ковальської, недешевий — близько 3 тис грн. Але він забезпечує повний контроль дій водія — де зупинявся, скільки стояв у пробці, де здійснював вивантаження товару.

В МТС додають, що зазвичай після впровадження М2М рішень операційні витрати компаній скорочуються в середньому на 20-25%.

Глава Держпідприємництва вважає, що врегулювання ринку АЗС і видобутку води, нафти, газу через мобільні мережі призведе до суттєвого поповнення державного бюджету (на кілька мільярдів гривень). Хоча питання того, хто буде компенсувати багатомільйонні витрати на закупівлю обладнання залишається відкритим. Якщо їх «повісять» на бізнесменів, то, швидше за все, роздрібні ціни на свої товари їм теж доведеться підняти, щоб не отримати втрат.

Бродський міркує про те, що, можливо, держава буде звільняти від акцизного збору товари, виробництво яких оснащено системами контролю. В такому випадку цінових змін, ймовірно, вийде уникнути. Зате це призведе до «миттєвих» втрат бюджету. А чи витягнуть посадовці вигоду з централізованого збору даних — це ще питання

Comments