Органіка в тренді

опубліковано 20 черв. 2013 р., 02:01 Столичний діловий портал

В Україні активно розвивається виробництво органічних продуктів

Стартом до початку здорового способу життя є харчування продуктами, вирощеними природно — без застосування будь-яких хімдобрив. Адже сьогодні треба не тільки вживати більше фруктів, овочів, злаків, а й цікавитися безпекою харчових продуктів: дізнаватися про те, як вони були вирощені і в яких умовах. Тож “Хрещатик” вирішив дослідити це питання та з’ясувати, які нині в Україні справи з органічною продукцією.
   
Довідка
За даними Федерації органічного руху України, наша держава посідає 21-е місце серед світових країн-лідерів органічного руху. Частка сертифікованих органічних площ серед загального об’єму сільськогосподарських угідь складає майже 0,7 %. При цьому Україна — на першому місці в східноєвропейському регіоні щодо сертифікованої площі органічної ріллі й спеціалізується переважно на виробництві зернових, зернобобових та олійних культур. Крім того, в нашій державі сертифіковано 300 тис. га дикоросів.
Сучасний внутрішній споживчий ринок органічних продуктів в Україні почав розвиватись з 2006—2007 рр., склавши: у 2007 році — 500 тис. євро, в 2008 — 600 тис. євро, 2009 — 1,2 млн євро. 2010-го цей показник зріс до 2,4 млн євро, у 2011 р. — до 5,1 млн євро, а в 2012 році — до 7,9 млн євро.


    Зараз суспільство всього світу приділяє значну увагу здоров’ю, піклуванню про навколишнє середовище. Україна також не стоїть осторонь — все частіше люди починають замислюватися над тим, що вони їдять та п’ють. Споживач зацікавлений у якісних і безпечних продуктах — відтак, останнім часом ринок органічної продукції стрімко розвивається. Тому розглянемо більш детально, що ж це таке — органічне виробництво?

    Органічний статус

    Органічне виробництво — це цілісна система господарювання та виробництва харчових продуктів, яка поєднує в собі найкращі практики з огляду на збереження довкілля, рівень біологічного розмаїття, збереження природних ресурсів, застосування високих стандартів належного утримання тварин та метод виробництва, який відповідає визначеним вимогам до продуктів, виготовлених з використанням речовин та процесів природного походження. Органічна продукція несе в собі результат сертифікованого органічного виробництва. І тут все йде за ланцюжком: органічна сировина для виготовлення органічних продуктів харчування надходить із перевірених джерел. В ґрунт, на якому вирощуються сільськогосподарські культури, впродовж трьох років заборонено вносити будь-які речовини хімічного походження. Тільки по закінченні цього періоду продукція отримує статус органічної. Так, у сільському господарстві рослини вирощують без використання мінеральних та хімічних добрив (гербіцидів, пестицидів та ін.). Для боротьби зі шкідниками застосовують фізичні та біологічні методи: ультразвук, шуми, світло, пастки, температурні режими. Більшість сільгоспробіт виконують вручну, щоб не пошкодити рослини. У тваринництві ж особливу увагу приділяють кормам — вони мають бути без консервантів, стимуляторів росту та збудників апетиту. Для тварин створюють безстресові умови утримання та транспортування. У виробництві органічних продуктів застосовують технології, які допомагають зберегти максимум поживних речовин. Для цього повністю відмовляються від ароматизаторів, барвників, консервантів та генетично модифікованих організмів. Заборонені рафінування, мінералізація та інші прийоми, які вбивають поживні властивості продукту. Окремі вимоги встановлено навіть до утилізації продукту. Так, матеріал, який використовують для пакування екологічно чистого продукту, має бути виготовлений з натуральної сировини, яку можна використовувати повторно і яка розкладатиметься, не забруднюючи навколишнього середовища.
    Корисний продукт

Довідка
Постанова Ради ЄС 834/2007 - нормативний документ Євросоюзу, що містить правила та вимоги до органічного виробництва. Діє на території країн всього ЄС. Це є найпоширеніший стандарт, відповідно до якого проводиться сертифікація органічного виробництва в Україні. Органічні продукти в Євросоюзі маркуються єдиним логотипом (органічний логотип ЄС — так званий євро-листок), що зазначено на пакованих сертифікованих органічних продуктах разом із інформацією про сертифікаційний орган та походження органічної сировини.

    Сьогодні органічна продукція представлена в українських супермаркетах та в мережі Інтернет, в он-лайн магазинах. У вітчизняних торговельних закладах така продукція з’явилася нещодавно і займає одну-дві полиці з написом “Органічні продукти”. На цих полицях розміщуються товари як вітчизняного, так і імпортного виробника. До продукції українського виробника належать такі продукти: зернові культури (жито, овес, просо, гречка), бобові (горох, квасоля, боби), овочі (картопля, морква, буряк, капуста, помідори, огірки), фрукти, ягоди, м’ясо, яйця, гриби, горіхи, молоко, кефір, сметана тощо. Наприклад, органічні овочі та фрукти, вирощені без антибіотиків та стимуляторів росту, містять менше води та мають велику кількість вітаміну С та необхідних мінералів — таких як кальцій, магній, залізо, хром. Щодо молочної продукції та м’яса, то така органічна продукція містить більше жирних кислот, вітаміну Е та А (бета-каротину). А ще органічна продукція є перевіреною та відповідає високим стандартам якості. Всі ферми та агрогосподарства, які дотримуються принципів органічного виробництва, інспектуються мінімум раз на рік.

    Звісно, ціна органічних продуктів значно відрізняється від несертифікованих продуктів. Але не все так просто, як здається на перший погляд. По-перше, є дуже багато підробок на українському ринку харчування. Не всі знають, що органічна продукція маркується знаком якості та пакується тільки в органічну упаковку. Тому тим, хто прагне в своєму харчуванні використовувати екологічно чисті продукти, необхідно пам’ятати:

    — на упаковці мають бути нанесені ліцензійні символи, а продавець у разі потреби повинен надати сертифікати;

    — продукти мають обмежений термін зберігання, оскільки в них відсутні консерванти.
    Проблемні моменти

    На сьогодні в Україні не створено національних стандартів (оскільки немає закону про органічне виробництво), тому сертифікація продукції проводиться за міжнародними стандартами країн або об’єднань країн та приватними стандартами, що визнаються на міжнародному ринку. Однак в популяризації органічної продукції існують й інші проблеми. Окрім того, що немає законодавчого регулювання даної продукції, є ще одне велике питання — недостатнє інформаційне забезпечення. Якщо ви захочете знайти інформацію про сертифіковані підприємства та асортимент продукції — це марнування часу, бо в Україні немає єдиного уповноваженого органу, що веде дану статистику на національному рівні. Хоча інформацію стосовно сертифікації та асортименту продукції виробників можна знайти в Інтернеті, але це також може стати оманою. Тому аби бути впевненим, що ви купуєте органіку — вимагайте сертифікат на цю продукцію! Саме так ви захистите себе та рідних від несертифікованих та неякісних покупок
    Органічне виробництво в Україні
        2002     2003     2004     2005     2006     2007     2008     2009     2010     2011     2012
    Площа с/г угідь, га     164449     239542     240000     241980     242034     249872     269984     270193     270226     270320     278800
    Кількість господарств     31     69     70     72     80     92     118     121     142     155     164


    Олена ДМИТРІЄВА “Хрещатик
Comments