Малий бізнес: навіщо він потрібен високорозвиненій країні?

опубліковано 25 вер. 2012 р., 23:31 Столичний діловий портал
Ілюстрація http://www.inmagine.com/

Роль малого бізнесу у розвинених країнах

Що ж таке малий бізнес?

 • До малого бізнесу зараховують підприємства з кількістю працівників:
  • до 50 людей у Великій Британії;
  • менше 100 осіб в ЄС;
  • до 500 людей у США.
 • Частка малого бізнесу в економіці провідних країн: майже немає таких сфер, які могли б обійтися без його продукції і послуг. Для прикладу:
  • В Іспанії частка малого бізнесу у будівельної індустрії становить 30%, у промисловості — 31%, в суднобудуванні — трохи менше 30%, в сільському господарстві — 80%;
  • У Німеччині, де всупереч стереотипам, опорою економіки є не автомобільні монстри, найбільші хімічні або металургійні концерни, а малі та середні підприємства (вони становлять 99,7% всіх комерційних підприємств).
 • Скільки заробляє малий бізнес у провідних державах:
  • у США на малі підприємства припадає майже 35% чистого доходу, 30% — експорту;
  • у Франції та Німеччині частка малого і середнього бізнесу у ВВП цих країн майже 50%;
  • в Японії він створює майже 57% всієї продукції у провідній для країни обробній промисловості;
  • в Італії на нього припадає майже 95% (!) національного доходу.
 • Кількість залучених у малий бізнес:
  • у США на компанії з кількістю працівників менше 250 осіб припадає майже 50%, зайнятих у приватному секторі;
  • у країнах ЄС 70% людей, які працюють у недержавному секторі, представники МСБ.
 • Допомога держави малому бізнесу. У більшості країн існують спеціальні урядові органи з широкими повноваженнями і не меншими ресурсними можливостями, які відповідають за підтримку МСБ:
  • у Великій Британії — Національне агентство з обслуговування малого бізнесу;
  • у США — Адміністрація малого бізнесу (14 тис. відділень по всій країні);
  • у Німеччині — Генеральний директорат малого і середнього бізнесу, ремісництва, послуг і вільних професій.

Вони є надійним тилом малих підприємців. Зауважимо, що у більшості країн існує єдиний орган, який надає допомогу малому бізнесу, а не безліч різних структур, як на пострадянському просторі.

 • «Думай про малий бізнес більше, ніж про населення». Цей принцип є головним у діяльності багатьох урядів. Причина? Якщо держава підтримає малий бізнес, вона автоматично допоможе і бюджету країни, і її населенню. Приміром, президент США раз на рік отримує особливу доповідь про малий бізнес; основним робочим принципом урядових установ Великої Британії є «Думай спочатку про маленьких» (Think Small First); у США після урагану Катріна, коли обговорювалося питання, кому допомагати в першу чергу — населенню або бізнесу, рішення ухвалили на користь бізнесу. До речі, коли дійшла черга до розподілу допомоги непідприємницькому населенню, цим займалася Адміністрація малого бізнесу, адже вона має найбільш розвинену інфраструктуру в країні.

Причини культу малого бізнесу у розвинених країнах Заходу

Чому малий бізнес такий популярний у західних країнах

 • Створення нових робочих місць. Як свідчить статистика та стрічки новин провідних ЗМІ, щорічно 2/3 робочих місць створюють за рахунок дрібного підприємництва. Зрозуміло, що в цьому сенсі його роль особливо важлива за кризи, а також у депресивних зонах. Тож МСБ допомагає мільйонам виживати у важкі часи, а значить сприяє ослабленню соціальної напруги в суспільстві.
 • Ефективність малих фірм. Не всі знають, що вони відрізняються високою ефективністю капіталовкладень. Наприклад, в американському малому бізнесі вона майже в 9 разів вище, ніж у сфері великого підприємництва. Мова йде, насамперед, про технологічний сектор малого підприємництва. Доречно нагадати, що останнім часом у США майже 55% всіх інновацій були створені саме в цьому бізнесі. У невеликих фірмах впроваджують у 17 разів більше нових розробок, ніж у великих підприємствах. На Заході на технологічний сектор припадає до 60% від загального обсягу малого бізнесу.

Не випадково такою популярною в останні десятиліття стає японська модель взаємодії між малим і великим бізнесом. Це коли навколо чи не кожного великого підприємства створюється безліч дрібних компаній, які є його постачальниками комплектуючих, забезпечують ремонтні послуги, відповідають за рекламу тощо.

 • Прибутковість. Відомо, що малий бізнес заробляє більше, ніж великий, тобто з кожного вкладеного долара або євро його інвестори отримують більше доходів, ніж інвестори великих виробників. Ось чому навіть в умовах економічної кризи у тій же Німеччині мале підприємництво виявилося прибутковим (у 2009 р. зростання склало 1%). Причому, як писала Deutsche Welle, найбільш успішними були фірми з кількістю працівників до 10 осіб.
 • Особливе ставлення до праці. У невеликих фірмах традиційно панує атмосфера творчості, зацікавленості та активності. І це зрозуміло. Робота на себе, а не на того хлопця, успіх, побудований власними руками, необхідність самому відповідати за своє життя і долю близьких, кардинально змінює ставлення до праці і бізнесу.
 • Велика конкурентоспроможність. Це пояснюється, насамперед, економією на масштабах: менші витрати, відсутність зайвого бюрократичного апарату, зниження накладних витрат. Але головний козир невеликих підприємств — це їхня здатність до змін. Ведучи нескінченну боротьбу за виживання, вони змушені постійно розвиватися, швидко реагувати на зміни ринкової кон'юнктури, бути кращими.
 • Мобільність. Завдяки своїй малій формі вони швидше реагують на всі зміни на ринках, легше проникають у порожні ніші. Малий бізнес — це часто нішовий бізнес, який працює за відомою формулою: «Знайди те, що треба споживачеві, створи це і розкажи про це якомога більшій кількості покупців». Ці переваги малого бізнесу добре проявилися за економічної кризи. Виявилося, багато ніш, в яких працює МСБ, були затребувані і в цей непростий час (пекарні, перукарні, автомайстерні), вони проводили більш гнучку цінову політику, легше і швидше змінювали асортимент товарів або місце розташування. Не випадково глобальна економічна криза почалася з краху великих корпорацій. Як відомо, банкрутство того чи іншого підприємства малого бізнесу не спричиняє великих ризиків, бо щойно звільнена ніша тут же заповнюється іншими.
 • Глибока спеціалізація та затребуваність, без чого неможлива висока ефективність. Малий бізнес має дивну здатність виробляти необхідні товари, задовольняти потреби в дефіцитних послугах, виготовляти продукцію за вимогами покупців. Тільки невеликим фірмам, часто сімейним, під силу запропонувати споживачеві меблі ручної роботи, неперевершеного дизайну посуд, ексклюзивні ювелірні вироби чи певний сорт оливок, різних видів сир і кондитерські вироби. Це відбувається, зокрема, і за їх безпосереднього зв’язку зі споживачем. Також лише невеликі фірми дозволять вам купити хліб у крамниці за п'ять кроків від будинку або швидко підбити чоботи.
 • Порівняно швидко окупається, дає можливість почати бізнес з малим стартовим капіталом.
 • Якість продукції та послуг. Сьогодні на Заході престижно ходити в сімейні ресторани, кав'ярні, селитися в невеликих (на 40-60 місць) готелях. Зрозуміло чому. Їхні меню і винні карти ніколи не дублюють один одного, а готелям вдається найкращим чином поєднувати комфорт зі спокоєм і затишком.
 • Велике починається з малого. Достатньо нагадати, скільки їх, всесвітньо відомих монстрів сучасної економіки, починалося з малого бізнесу. Приміром, «Макдональдс» виріс з дешевої закусочної братів Макдональдс, що дозволила клієнту перекусити, не виходячи з машини. Або історія створення Apple, Hewlett Packard, Microsoft, Dell, Google, яка тепер звучить як казка: «Двоє молодих людей у гаражі...». Google, до речі, нещодавно придбала той самий гараж у Кремнієвій долині, в якому почалася історія найбільшої пошукової системи.

Допомогти малому бізнесу? Вивчаємо західний досвід

Межа мрій для представників МСБ Росії, України та інших країн колишнього СРСР в тому, щоб держава просто не заважала їм працювати, вдаючись до численних перевірок, правового безправ'я підприємців, заплутаної форми бухгалтерського обліку та відвертого беззаконня і поборів.

На Заході все по-іншому. Там вважають, що малий бізнес потребує допомоги і підтримки, адже він малий. Тому створена цілісна система державної підтримки невеликих фірм. Вона виявляється у різних формах:

 • Захист на рівні законодавства. У західних країнах законодавство щодо малого бізнесу є стабільним, прозорим і виразним, воно усуває бюрократичні перешкоди, а значить, сприяє розвитку бізнесу. Чи не у всіх країнах реєстрація підприємства є простою і швидкою процедурою. Наприклад, в Іспанії підприємець отримує підтвердження вже за добу після подання документів. Сама реєстрація проводиться в режимі «одного вікна». У США можна реєструватися навіть за домашньою адресою, що особливо поширено для бізнесу, пов'язаного, наприклад, з програмуванням. В Америці немає обмежень для підприємців щодо найму працівників, досить отримати спеціальний номер у податковій службі для сплати податків за своїх працівників. А в Німеччині діє закон, який спрощує передання бізнесу спадкоємцю. Якщо він хоча б 10 років буде працювати за колишніх обсягів, його повністю звільнять від сплати податку. У Великій Британії діє закон, який дає право малим підприємствам з кількістю працівників до 50 осіб, відкладати оплату за отримані товари та послуги на місяць.
 • Гарантована допомога малому бізнесу в отриманні державних замовлень. Наприклад, у США вже давно 23% замовлень держбюджету неодмінно дістається малому бізнесу. За кризи адміністрація Обами збільшувала цю частку до 26% всіх держзакупівель. Більше того, якщо замовлення надто велике для цього бізнесу, конгрес дробить його на частини. Крім того, великі підприємства оборонної промисловості зобов'язані розміщувати в малому бізнесі до 20% своїх замовлень.
 • Дешеві кредити малому бізнесу. Відома заява Обами про готовність надати малому бізнесу $30 млрд, які повернули за програмою TARP американські банки. Вони підуть на дешеві кредити (4-6% замість звичайних 8-15%). У США пільговий кредит для малого бізнесу становить 9% річних. У Франції для кредитування МСБ існує спеціальний фонд обсягом €2 млрд. У Німеччині за кризи зросло число мікрокредитів (до €25 тис.), до речі, їх надають під небачені на пострадянському просторі 4-6% річних (звичайні позики — у рази більше). Тож для німецького малого бізнесу не актуальне наше знамените: «Банк — це місце, де вам із задоволенням позичать грошей, якщо ви доведете, що заробляєте достатньо, аби у них не мати потреби». А в Південній Кореї діє постанова про те, що не менше 35% кредитів отримують саме малі підприємства.
 • Податкові пільги малому бізнесу. Однією з найкращих для стартового бізнесу в Європі вважається німецька державна допомога. Перші 2 роки існування мале підприємство звільняється від усіх виплат (в Іспанії — на 5 років), за кризи податок на прибуток знизили з 39% до 30%, зменшили відрахування до фондів соцстрахування (внесок з безробіття — з 6,5% до 3,3%). У Франції створені малі підприємства на 2 роки звільняються від податку на акціонерні товариства і від місцевих податків, знижуються інші податки для підприємців, що працюють в депресивних зонах, скасовані виплати до фондів соціального забезпечення, іноді їм навіть виплачують підйомні. У США малі підприємства, які мають статус юридичної особи і які належать фізичним особам, сплачують податок на доходи 19% (стандартна ставка — 33%). Там бізнесмен може заощадити на податок за рахунок власної відпустки. Під час кризи уряд Італії оголосив про річний мораторій з іпотеки і деяких інших видів боргу для МСБ. Тож податкова політика на пострадянському просторі йде врозріз із світовою практикою. Невиправданий податковий тягар у нас просто убиває мале підприємництво, деколи залишаючи бізнесу не більше 10% отриманого прибутку.
 • Фінансові гарантії малому бізнесу. У Великій Британії у розпал кризи для малого бізнесу було виділено більше ніж мільярдний ліміт державних гарантій. У Німеччині державний банк KfW надає МСБ пільгові кредити, причому половину комерційного ризику держава бере на себе. Часткове повернення вкладів кредиторам гарантують і в США.
 • Забезпечення доступної системи навчання і підвищення кваліфікації підприємців. У всіх розвинених країнах існують програми навчання бізнесу. Приміром, у Німеччині до підприємницької діяльності залучають просто зі шкільної парти, для старших школярів створені міні-підприємства, фінансово підтримується студентське підприємництво. У багатьох країнах пропонують нетривалі курси з маркетингу, менеджменту, управління персоналом. А в японських університетах з'явилися спеціальні курси, присвячені управлінню малими компаніями.
 • Створення матеріально-технічних умов для малого бізнесу. Тут мова піде, зрозуміло, про бізнес-інкубатори, поширені у західних країнах. Вони дозволяють бізнесмену-початківцю на кілька років за символічні гроші отримати офіс зі всім необхідним устаткуванням і меблями. На таких же умовах надають і виробничі площі. Завдяки інкубаторам 75% підприємств продовжують свою діяльність і через 5 років після її початку, в інших умовах до цього терміну доживають тільки 33%.
 • Численні безкоштовні інформаційно-консультаційні центри малому бізнесу, в яких можна отримати пораду з будь-якого питання: реєстрація, оподаткування, страхування, отримання фінансування. Там завжди допоможуть скласти бізнес-план або вирішити питання матеріально-технічного постачання. До речі, у Великій Британії можна отримати подібні телефонні консультації 24 години на добу. У Німеччині існує інтернет-портал, де вам нададуть професійну пораду, можна безкоштовно завантажити пакет програмного забезпечення щодо складання бізнес-плану, налагодити бухоблік, отримати необхідні дозволи і податкові номери. Там на питання «Я хочу почати малий бізнес. Що мені робити?» ви не отримаєте відповідь «Купіть великий бізнес і зачекайте».
 • Юридична допомога. Приміром, у США діє спеціальний адвокатський відділ, який захищає малий бізнес не тільки в суді, але і в конгресі. А у Великій Британії пішли ще далі: там малий бізнес отримує пристойну матеріальну допомогу на покриття витрат у судовій тяганині з податковою інспекцією, ПДВ-інспекцією, з приводу захисту здоров'я працівників компанії, за виникнення кримінальної відповідальності тощо.
 • Контрольні функції. На Заході підприємець не носить хабара у всі контрольні інстанції. Адже там контрольна функція державних структур є мінімальною. Але якщо ви думаєте, що податківці можу знищити бізнес тільки в Україні, Росії чи Білорусі, то глибоко помиляєтеся. У Британії існує ПДВ-інспекція — справжні пострах для малого бізнесу, звичайно, якщо він порушив податкове законодавство. Податковий кодекс там доводиться шанувати як Біблію. Ухиляння від податків, наприклад, у Франції завершиться штрафом від €40 тис. і п'ятьма роками в'язниці. Як кажуть американці: в житті неминучі тільки дві речі — смерть і податки. Статистика свідчить, що 86% американців платять податки вчасно і чітко, решта — просто помиляються під час заповнення податкової декларації. Хоча у малого бізнесу на Заході також вистачає проблем.

Малий бізнес Заходу — великі проблеми

Як відомо, вести свій бізнес складно, навіть на Заході. Які ж вони, найбільші проблеми малого підприємництва? Враховуючи, що в малому бізнесі немає дрібниць, вузьких місць там достатньо:

 • будь-яка кризова ситуація найсильніше б'є саме по невеликих фірмам, у яких немає серйозних резервів. Великі компанії можуть пересидіти нелегкі часи. У МСБ такої можливості немає. Звідси і висока частка банкрутств серед підприємств малого бізнесу;
 • малий бізнес не надто ефективний, він не має масового виробництва, і, звичайно ж, в продуктивності праці завжди програє великому бізнесу;
 • відносно короткий життєвий цикл багатьох малих підприємств, що прямо пов'язано з природою цього бізнесу.

Визнаємо, він не завжди є професійним, зате завжди відчуває брак ресурсів. Так, за даними Світового банку, лише половина нових малих підприємств переживає рік з дня створення, через три роки — 7-8%, а через п'ять років на плаву залишається не більше 3%. Хоча загальна кількість малих фірм, як правило, залишається незмінною, просто на місці зниклих підприємств з'являються нові. Остання криза, правда, дещо змінила цю статистику. Приміром, до кризи у США щорічно виникали і зникали більше півмільйона малих підприємств. Сьогодні банкрутства малих компаній перевищують створення нових;

 • брак спеціалізованого обладнання;
 • зростання цін на сировину, матеріали;
 • проблеми зі збутом товарів і послуг. Це, до речі, причина, яка найчастіше зустрічається. Саме проблему низьких продажів американські бізнесмени називають головним болем;
 • задовольняється досягнутим, майже зупиняється у своєму розвитку. Особливо це характерно для пострадянського малого бізнесу, якому цікаво тільки заробляти, а не конкурувати і рухатися вперед;
 • брак грошей, проблема отримання кредитів на прийнятних умовах. Для малого бізнесу пострадянських країн нереально знайти кошти для старту;
 • неефективність податкової системи. Ви не повірите, але лідирує в рейтингу проблем малого бізнесу США податкове законодавство, точніше його плутанина. Там за два передкризові роки податкове законодавство США збільшилося на мільйони сторінок;
 • саме в малому бізнесі найбільше тіньових підприємств. В Італії ухиляння від податків вважається мало не національною традицією, віртуозно йдуть від податків французькі дантисти, адвокати, художники, автомеханіки;
 • малому бізнесу важко боротися з розвиненою бюрократичною системою. Скажімо, щоб отримати ліцензію на торгівлю алкоголем в Італії, потрібно два роки ходити до чиновників. На бюрократичну тяганину скаржаться й американські підприємці;
 • сімейні компанії часто відмовляються залучати професійних менеджерів або зовнішніх інвесторів. Розлучитися з бізнесом, заснованим їхніми предками, і справді нелегко;
 • слабкість інформаційної бази. А помилки завжди обходяться дорого, бо в бізнесі один невірний крок — і його вже немає;
 • по МСБ серйозно б'ють неплатежі. У середньому заборгованість зі сплати за товари або послуги сягають трьох місяців. За цей час невелика компанія може збанкрутувати, так і не дочекавшись повернення боргу.

Отже, цінність малого бізнесу для економіки будь-якої країни полягає в тому, що він є фундаментом для середнього і великого бізнесу, а що відбувається з будівлею без опори, відомо кожному. При цьому не варто забувати, що великі підприємства задовольняють великі потреби країни, а малі задовольняють не стільки невеликі потреби країни, скільки першочергові потреби її громадян.

Comments