КМУ прагне посилити контроль над ввозом електроніки, годинників і ювелірних виробів

опубліковано 9 лист. 2012 р., 04:45 Столичний діловий портал
Уряд має намір посилити контроль над продажем високоліквідних імпортних товарів на внутрішньому ринку України. Звинувативши платників єдиного податку в реалізації незаконно ввезених на митну територію ювелірних виробів, годинників та електроніки, чиновники запропонували зобов'язати підприємців застосовувати касові апарати з паралельним обліком витрат на придбання таких товарів, пише газета «Комерсант». Експерти відзначають, що безконтрольного ввезення сприяє корупція на кордоні, а введення розрахунково-касових реєстраторів призведе лише до посилення податкового тиску на бізнес.

Учора Кабмін зареєстрував у Верховній раді законопроект N11404, запропонувавши депутатам внести до Податкового кодексу ряд заходів для «належного контролю» над реалізацією товарів іноземного виробництва. Пильна увага контролюючих органів буде направлена на платників єдиного податку I-III груп, які займаються торгівлею високоліквідними імпортними товарами - ювелірними виробами, годинниками, побутовою технікою, комп'ютерами та мобільними телефонами. Їх зобов'яжуть застосовувати реєстратори розрахунково-касових операцій, а підприємців, які не є платниками ПДВ, - ще й вести облік витрат на придбання такого імпорту. Обов'язковою для обліку буде завірена декларантом копія митної декларації.

У пояснювальній записці автори законопроекту пояснюють посилення контролю над «єдиноподатниками» тим, що саме через СПД здійснюється реалізація нелегального імпорту кінцевому споживачеві. А в Україну високоліквідний імпорт потрапляє завдяки лібералізації митних процедур. Зокрема, підвищення порогу безмитного ввезення товарів для громадян з 200 до 500 і 1 тис. євро залежно від способу переміщення та вибірковий митний огляд «дають можливість ввезення з комерційною метою високоліквідних товарів і створюють ризики потрапляння незадекларованої продукції у вільний обіг». Оцінити обсяг тіньового ринку високоліквідних товарів в Держмитниці не можуть. «Цю цифру не зможе назвати жоден співробітник - ні у нас, ні за кордоном», - заявив начальник департаменту боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Держмитниці Олександр Попівняк. Однак у прес-службі відомства зазначають, що найчастіше нелегально намагаються ввезти комп'ютери, ноутбуки, планшети і телефони.

За словами голови Асоціації ювелірів України Дмитра Видолоба, звинувачення уряду не мають під собою підстав. «1 кг виробів із золота коштує 234 тис. грн. Це скільки ж разів потрібно злітати громадянину туди і назад, щоб потрапити під обмеження в 1 тис. євро? - Дивується пан Видолоб. - Для нашої галузі безмитні ліміти не є принциповими, товар іде з деклараціями». «Коли я чую такі звинувачення на адресу підприємців, у мене слів немає, - обурена голова Федерації профспілок працівників малого та середнього підприємництва «Єднання» Наталія Кожевіна. - Великі структури відмивають гроші, і уряд нічого не робить у відношенні них, а проблеми шукають в «єдино податників». Тож, окрім посилення податкового тиску на малий та середній бізнес, це нічого не дасть».

На думку президента Асоціації електронного бізнесу Юрія Чайки, контроль за допомогою касових апаратів вирішить проблему лише частково. Адже, крім можливості ввезення товарів фізособами, є корупційні можливості імпорту - значно більшого і за обсягом, і за вартістю товарів. «Найчастіше нелегально ввозиться товар, оподатковуваний високими митами», - говорить пан Чайка. Привабливість нелегального ввезення з'ясовна, додає член правління Асоціації митних брокерів Борис Магаричев. «Сірий» імпортер звільнений від сплати ПДВ і мит, та ще й продає в Україні такий товар за ціною вище собівартості - все це дає можливість отримання надприбутків. «А у легального імпортера 30% прямих витрат йде на сплату податків», - відзначає брокер. Пан Чайка впевнений, що проблема нелегального імпорту полягає не тільки в СПД. Без посилення контролю на кордоні і ефективної боротьби з корупцією схеми збережуть свою привабливість. За оцінками експертів, вартість послуги митника залежить від ціни товару, його характеристик і складності схеми його ввезення. Однак відкат чиновнику становить не менше 10% від вартості товару, пише видання.


Comments