Експертна рада: Коли почнуть зростати ціни?

опубліковано 15 лип. 2012 р., 23:12 Столичний діловий портал
За даними Державного комітету статистики України, у першому півріччі 2012 року споживчі ціни в Україні зросли на 0,1%. При цьому індекс споживчих цін в червні 2012 року знизився на 0,3%. У той же час агентство Standard & Poors в рейтинговому звіті щодо України оцінює інфляцію в країні в поточному році на рівні 6%. А в наступні три роки (2013-2015) - агентство прогнозує прискорення інфляції до 11%. Мінпром вирішив розібратися, які ж точні показники інфляції в Україні і яке зростання цін чекає українців до кінця року.

Аналітик інвесткомпанії Concorde Capital Віталій Ваврищук називає прогноз інфляції на кінець року 5,9%, що збігається з прогнозами рейтингового агентства Standard & Poors. Він уточнив, що прогноз на кінець року враховує фактори, які можуть вплинути на динаміку індексу потреб цін починаючи з осені. "Ми вважаємо, що негативний показник індексу споживчих цін збережеться до кінця серпня. Проте низький урожай зернових та інших культур в цьому році буде основним фактором прискорення цін в другому півріччі", - підкреслив експерт.

Він також вважає, що ймовірність перегляду тарифів на компослуги в цьому році після виборів до Верховної Ради Україні у жовтні висока. За його словами, це навряд чи буде значне підвищення цін, але перший крок буде зроблений і це теж додасть кілька відсоткових пунктів до індексу споживчих цін. "Вважаю, що в уряду немає іншого вибору, окрім як переглядати тарифи, питання тільки, коли буде перший етап. Цілком імовірно, що це відбудеться вже в цьому році. Тим більше, що після виборів уряд, швидше за все, візьме курс на відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом і буде виконувати вимоги, які були прописані в меморандумі. Підвищення тарифів на газ потягне за собою зростання тарифів на опалення, гарячу воду тощо", - зазначив аналітик.

В цілому, В.Ваврищук вважає показник інфляції, наданий Держстатом, об'єктивним. Він звернув увагу на те, що динаміка індексу споживчих цін у сусідніх з Україною країнах порівнянна. Зокрема, в нашому регіоні основну роль в уповільненні індексу цін зіграв багатий урожай минулого року. Тому і в Росії, і в Грузії спостерігалися рекордно низькі показники інфляції. "Але оскільки позитивні ефекти врожаю минулого року вже майже не помітні, а в цьому році ситуація з урожаєм, буде значно гіршою, то динаміка інфляції не тільки в Україні, а й у всьому регіоні зміниться. Так в Росії інфляція вже прискорюється у зв'язку з переглядом тарифів після виборів навесні цього року", - підсумував експерт.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко відзначив, що на сьогоднішній момент достовірну інформацію щодо інфляції може сказати тільки Державний комітет статистики, якщо він буде правильно її підраховувати. "Але так як він спочатку спотворив базу розрахунку, в результаті ні Держстат, ні агентства, які користуються інформацією відкритих джерел, правильно порахувати не можуть. Якби вони перерахували первинні бланки обліковців, то ми б мали справжню інфляцію", - переконаний експерт. За його словами, якщо йде мова про те, що інфляція в Україні становить навіть 6%, необхідно негайно збирати засідання Кабінету міністрів і вживати радикальних заходів. "Не може економіка існувати, якщо офіційна вартість кредитів перевищує 18%, а ми маємо таку інфляцію. Це говорить про те, що економіка України на стадії колапсу, і треба або знижувати ставки або розкручувати інфляцію", - додав голова Українського аналітичного центру.

О.Охріменко вважає, що офіційний показник індексу споживчих цін до кінця року складе 6-7%. Імовірно, в кінці року інфляція може прискоритися, і на це вплинуть кілька факторів: парламентські вибори в жовтні, бізнес, який до кінця року завжди зростає і "штовхає" інфляцію вгору, і загальна тенденція дорожчання продуктів харчування на світовому ринку, яка зачепить і Україну. У той же час, на думку експерта, урожай впливає на показник інфляції опосередковано: "Він би впливав, якщо б у нас не було квот, обмежень, адміністрування експорту. За логікою речей, завдяки врожаю у нас дійсно можна було б забезпечити захист України від інфляції, але так як існують ці заборони, в результаті ніякого ефекту нема - інфляція живе своїм життям, а урожай своїм".

Головний економіст Dragon Capital Олена Білан пояснила, що низька інфляція в першому півріччі відображає хороший урожай минулого року та очікування непоганого врожаю в поточному році. За її словами, для інфляції важливий не тільки урожай зернових, а й овочів і фруктів, і поки в країні дійсно спостерігаються низькі ціни на сільгосппродукцію. У той же час в осінній сезон деякі продукти харчування традиційно подорожчають, зокрема, ті ж овочі і фрукти, молочна продукція.

За прогнозами Dragon Capital, восени почнеться поступове прискорення зростання цін, і за підсумками року показник інфляції складе 4,5%.

Аналітик додала, що істотного подорожчання непродовольчих товарів в Україні поки не очікується. "За основними групами непродовольчих товарів спостерігається зростання цін до 4% рік до року. Крім того, в червні відбулося невелике зниження цін на бензин, але, я вважаю, що воно далі не продовжиться, тому що на світових ринках ціна на нафту трохи виросла і вартість бензину перестала знижуватися", - нагадала О. Білан.

Крім того, по послугах також навряд чи буде велике подорожчання, так як у сфері ринкових послуг, тарифи на які не регулюються, поки спостерігається помірна динаміка, і вона такою ж залишиться. А щодо комунальних послуг, які регулюються урядом, цього року різкого подорожчання не буде. Таким чином, продуктова група залишається основним двигуном зростання інфляції. За її словами, підвищення тарифів на комунальні послуги можна очікувати після парламентських виборів, у наступному році.

О.Білан уточнила, що якщо погодні умови стануть несприятливими для сільськогосподарських виробників, зокрема, для врожаю пізніх овочів і фруктів, то це може стати ризиком підвищення рівня інфляції в 2013 році.

"Наступного року чекаємо прискорення інфляції за рахунок підвищення тарифів на комунальні послуги, але до цього може додатися ще такий фактор, як несприятливі погодні умови", - підкреслила економіст.

За матеріалами МінПром

Finance.ua

Comments