Економіку утримав внутрішній попит

опубліковано 12 груд. 2012 р., 00:19 Столичний діловий портал
Економіку утримав внутрішній попит

Основним чинником спаду ВВП в III кварталі стало зниження приватних інвестицій в основний і оборотний капітал, в той час як держава і населення продовжували нарощувати свої витрати, пише газета «Комерсант». Без цих грошових вливань економіка впала б більш ніж на 1,3%. Однак так як в кінці року споживчі витрати почали зростати повільніше, а державні - навіть скорочуватися, їх позитивний ефект на економіку буде знижуватися знизився, вважають експерти.

Падіння реального ВВП України в III кварталі на 1,3% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року було викликане істотним падінням виробництва всього в трьох сегментах економіки, йдеться в оприлюдненому вчора звіті Держстату. Найбільші темпи спаду зафіксовані в будівництві (-15,6%), сільському господарстві (-8,4%) тапереробній промисловості (-6,4%). На грані нуля балансувала сфера транспорту і зв'язку (-0,2%), фінансова діяльність (-0,2%) і державне управління (-0,5%).

Як і раніше позитивну динаміку змогли показати інші галузі: виробництво та розподілення електроенергії, газу та води (+6,8%), добувна промисловість (+3,1%), торгівля і інші види економічної діяльності (+2,1%), послуги охорони здоров'я (+5,9%) і освіти (+3,8%). Зменшилися також складові ВВП, які негативно впливають на її номінальний розмір: на 15,1% знизилися витрати з оплати послуг фінансових посередників, а на 9,5% - субсидії.

Вивчення ВВП за категоріями кінцевого споживання показує, що основними чинниками спаду стали зниження експорту товарів і послуг (-5,8%) і 14,8-відсоткове скорочення валового нагромадження після зростання на 19,2% кварталом раніше. Таку динаміку можна пояснити зниженням запасів на складах підприємств, оскільки валове нагромадження основного капіталу змінилося незначно (-2,9%) після зростання на 16,9%. Це скорочення не повинне стати довгостроковим трендом, вважає виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев'янко: «Бізнес розуміє, що для збереження конкурентоспроможності їм необхідно постійно інвестувати в основний капітал». Відновлення колишніх обсягів вкладень можливо вже в 2013 році. «Питання лише в тому, чи будуть підприємствам доступні кредити», - уточнює пані Дерев'янко.

Врятували українську економіку споживчі витрати, які зросли на 11,3%. Ці витрати обсягом 328 900 000 000 грн зайняли майже 84% номінального ВВП (+392100000000 грн) III кварталу. Найістотнішим і швидкозростаючим виявився попит домогосподарств (+12%). Темпи зростання попиту з боку держсектора напередодні парламентських виборів прискорилися з 2,5% до 9,4%. «Напередодні виборів держава активізувало соціальні виплати, а високі темпи попиту з боку населення також пояснюються девальваційними очікуваннями, стимулюючими до великих покупок», - відзначає провідний економіст ІК Dragon Capital Олена Бєлан. Раніше «Комерсант» неодноразово повідомляв про падіння темпів зростання доходів держбюджету восени, що початок приводити до недофінансування капітальних видатків.

У IV кварталі економісти знову очікують падіння ВВП, можливо, темпи уповільнення економіки навіть прискоряться, оскільки споживання з боку населення і держави почало знижуватися. Це початок підтверджуватися ситуацією в роздрібній торгівлі - її темпи з серпня по жовтень скоротилися з 16% до 15,7%. «Швидше за все темпи попиту з боку населення почнуть гальмуватися швидше, а з боку держави і зовсім підуть у мінус», - прогнозує Олена Бєлан. Однак це падіння може бути частково компенсоване ідентичним скороченням імпорту, зазначає видання.

УСПП

Comments