Економікам, що розвиваються обіцяють підйом за рахунок внутрішнього ринку

опубліковано 25 жовт. 2012 р., 03:26 Столичний діловий портал
Розвиток внутрішнього ринку стане основним фактором прискорення зростання ВВП країн з економікою, що розвивається, у тому числі України, йдеться у звіті Ernst & Young, пише сьогодні газета «Комерсант». Вітчизняні експерти погоджуються з такими висновками, однак переорієнтація України з розвитку експорту на стимулювання внутрішнього ринку займе тривалий період часу.

Сьогодні Ernst & Young представить щоквартальний прогноз розвитку швидкозростаючих ринків (БРР), що підготовлений за сприяння Oxford Economics. Згідно з документом, в сукупності економіки, що розвиваються в 2012 році виростуть на 4,5%, в 2013-му - на 5,5%, в 2014-му - на 6,5%. В якості швидкозростаючих обрані 25 великих ринків з найбільш високими темпами зростання. Крім країн Брікс (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР), в топ-25 входять Аргентина, Гана, Катар, ОАЕ, Туреччина, Корея, Малайзія, а також Україна та Казахстан, повідомляє видання.

На думку авторів дослідження, нинішнє уповільнення темпів зростання (у 2011 році реальний ВВП цих країн виріс на 6,3%) пов'язано зі зниженням експорту і прямих іноземних інвестицій через погіршення міжнародної економічної кон'юнктури. Однак ці обмеження будуть тимчасовими - вже в 2013 році зростання БРР відновиться, вважають експерти. Цьому, на їх думку, сприятиме вкладення в розвиток інфраструктури, особливо в азіатських країнах, а також зростання внутрішнього попиту, що компенсує вплив зовнішніх факторів. "Висхідна зірка" зростання названі Індонезія, Туреччина і В'єтнам. Завдяки великому внутрішньому ринку сприятливим демографічним тенденціям і стабільному зростанню доходів домогосподарств ці країни зможуть показувати зростання ВВП не менше ніж 5% в рік протягом 25 років.

Україна також в числі країн, які мають перспективи прискорення економічного зростання. Незважаючи на те що в поточному році зростання економіки очікується на рівні 1,7%, відновлення співпраці з МВФ здатне збільшити можливості уряду для інвестування. Це може прискорити зростання ВВП у 2013 році до 3,8%, а в наступні три роки темпи зростання економіки прискоряться до 5,4-5,9%. При цьому відновлення співпраці з МВФ не призведе до значного зростання цін: у 2013 році інфляція прискориться з 2% до 5%, а в наступних роках стабілізується на рівні 5,5-6%.

Експерти згодні з тим, що саме розвиток внутрішнього ринку має стати основним фактом зростання української економіки. «Концептуально все правильно, оскільки після спроб захистити експорт, перш за все в Росію, влада буде проводити політику розвитку внутрішнього ринку. Проте зробити це буде дуже складно. Будь-які кроки по стимулюванню споживчого попиту призведуть до зростання імпорту, а заходи з імпортозаміщення дадуть ефект лише в середньостроковій перспективі», – відзначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Тому прогнози українських експертів куди песимістичніше. «Ми знизили прогноз зростання ВВП на поточний рік до 0,6%, а в наступному році, з урахуванням дуже складного I півріччя, ми не очікуємо зростання економіки вище 2,1%», - пояснює виданню керівник аналітичного департаменту ІГ ТАСК Андрій Шевчишин.
Comments