«Дуже часто розроблені в Україні IT-продукти виграють за якістю на світовому ринку»

опубліковано 25 вер. 2012 р., 23:55 Столичний діловий портал   [ оновлено 25 вер. 2012 р., 23:59 ]
Шашанк Самант, генеральний директор і президент GlobalLogic

Шашанкі Самант управляє однією з найбільших у світі IТ-аутсорсингових компаній GlobalLogic з річним доходом близько $ 200 млн. А ще GlobalLogic - затятий мисливець за головами українських програмістів: штат компанії перевищує 6000 співробітників, третина з них працює в українському представництві.

Самант називає себе «ботаніком», поверненим на технологіях, і, як будь-який інженер, проявляє слабкість до гаджетів. «Коли виходить нова технологія або продукт, я одним з перших прагну його купити, протестувати або отримати перший реліз від наших клієнтів. У день виходу першого iPhone я одним з перших стояв у черзі в Apple Store в Valley Fair Mall », - розповідає президент GlobalLogic.

Кілька місяців тому він пішов на підвищення - змінив генерального директора GlobalLogic Пітера Харрісона, який стояв біля витоків компанії. Він також залишається президентом GlobalLogic. 25 вересня Самант прилетів в Україну, де проведе щоквартальну зустріч з провідними консультантами компанії. В інтерв'ю Forbes Шашанкі Самант розповів, за яких умов можна роздобути в клієнти таких інтернет-гігантів, як Google, Microsoft і Oracle, а також, на чому в GlobalLogic спеціалізуються українські програмісти.

На даний момент ви одночасно займаєте дві посади - президента і генерального директора. У чому між ними різниця?

У ролі президента компанії я більшою мірою фокусувався на тактиці - відповідав за виконання плану по прибутку, зростання доходів. В якості генерального директора я більше фокусуюсь на стратегії і взаєминах з інвесторами. Коли ви будуєте бізнес, необхідно, щоб ваші клієнти, співробітники та інвестори були з вами заодно. Вирішуючи тактичні задачі, президент дивиться на 12-18 місяців уперед, а генеральний директор повинен передбачати ситуацію на ринку на 3-5 років вперед, розуміти тенденції і грамотно управляти компанією.

У 2011 р. GlobalLogic планувала провести IPO, але потім відклала вихід на біржу до кращих часів. Які показники потрібно демонструвати, щоб залишатися привабливою в очах інвесторів?

Наш середньорічний темп зростання становить 50% (з урахуванням внутрішнього зростання і поглинань). GlobalLogic збільшується в два рази кожні 2-2,5 року. Це пояснюється заслуженим іміджем і зростанням інвестицій в напрямок Research & Development (R & D) в IT-секторі. Заявлені темпи зростання вважаються нормальними.
Єдиним стримуючим фактором для нас залишається пошук і утримання хороших інженерів. Зараз вони чекають від роботодавця не тільки хорошу зарплату, але і цікаву роботу, інноваційну корпоративну культуру, свободу і креативну атмосферу.

«Чи правильно ми все робимо?», - З цим питанням я прокидаюся щоранку, і він є моїм драйвером.

Як відбувається діалог з фактичними власниками?

Відносини засновані на взаємній повазі. Власники цінують мої знання та навички, я ціную бачення і ресурси, які вони нам дають. Ці відносини не виглядають як втручання, вони сповнені партнерства.

Як GlobalLogic заманює до себе клієнтів з числа технологічних гігантів, на яких переважно і фокусується компанія?

За останні три роки ми співпрацювали з десятками компаній, які були поглинені Yahoo, Oracle, SAP, CA, Amazon і т.д. Коли GlobalLogic починає працювати з однією компанією, а потім її купує більш велика, ми автоматично стаємо партнерами «поглинача».

У своїй книзі Dealing with Darwin Джеффрі Мур написав, що «для великих компаній успіх обертається прогалиною в інноваціях». Минулі успіхи гальмують створення інноваційних продуктів, і інженери-керівники не фокусуються на розробках, а перетворюються на звичайних наглядачів.

У такому випадку є тільки дві альтернативи: придбати бізнес, який сам створює технології, або об'єднати свої зусилля з університетами або R & D-центрами. Ми запропонували третю: GlobalLogic допомагає зберегти свіжу кров і завзяття, які є у стартапу, і розробити ноу-хау, на які здатна зріла компанія з досвідом в R & D-сфері.

Ми ставимося до категорії організацій, які займаються дослідженнями і розробками та наданням послуг із створення продуктів. GlobalLogic співпрацює з технічними лабораторіями та інжиніринговими організаціями, і результатом цієї співпраці є поява на ринку продуктів наступного покоління. Схожих компаній зовсім небагато, можна відзначити хіба тільки Persistent, Symphony Services, Globant.

Яким критеріям потрібно відповідати, щоб працювати з Google, Microsoft, Oracle та іншими компаніями такого ж калібру?

Коли подібні компанії шукають партнера, вони керуються трьома важливими принципами. По-перше, наскільки важливе значення для потенційного партнера має інтелектуальна власність.

По-друге, наскільки високим рівнем експертизи розпорядженні компанія і що вона готова привнести в експертизу замовника. Ніхто не хоче платити за погодинну роботу найманих фахівців, вартістю 10 центів за дюжину, які не можуть запропонувати нічого вартого.

І останнє - наскільки прозора компанія. Клієнти прагнуть розділити контроль, вони не хочуть пускати все на самоплив - їм потрібний партнер, який не стане заперечувати проти зовнішнього нагляду за технологічним процесом розробки. Все інше, в тому числі і географічний фактор, вдруге.

Напевно, саме тому в Україні зосереджена третина штату GlobalLogic. Чим займаються українські офіси?

В Україну GlobalLogic зайшла в 2006 р. шляхом придбання трьох компаній - Bonus Technology Ukraine, Validio і Inter Object. Це дозволило нам вийти на ринок Східної і Центральної Європи. Сьогодні Україна грає найважливішу роль в науково-дослідній екосистемі GlobalLogic - тут розробляються передові технології, пов'язані з дизайном чіпів, медичним обладнанням, комунікаціями.

В українських програмістів хороший рівень підготовки, вони талановиті і відрізняються математичним складом розуму. Дуже часто розроблені в Україні продукти не тільки не поступаються, але і виграють за якістю на світовому ринку.

Вас не лякають високі ризики, пов'язані з веденням бізнесу в Україні?

У роботі з такими країнами завжди існують підвищені ризики. Клієнти до нас як раз йдуть за тим, що ми беремо ці ризики на себе.

Як ви вважаєте, в українських розробників хороші перспективи?

Такі країни, як Індія і Китай, самі продають себе на західному ринку. Наприклад, Індія. З одного боку уряд сформував і розвиває фіскальні умови, необхідні для успішної конкуренції на світовій арені, розвиває систему освіти, з іншого боку Індійська асоціація компаній-розробників ПЗ і сервісів NASSCOM потрудилася над піаром і брендом країни. Україні варто послідувати цьому прикладу. Висока технічна грамотність українських фахівців і вигідне географічне положення, особливо для Європи, дають всі необхідні передумови для визнання на Заході. Ми розраховуємо, що значимість вашої країни для інженерного співтовариства і GlobalLogic буде рости. Це відкриє нам нові можливості для виходу на суміжні ринки.

Comments