Додану вартість диференціюють

опубліковано 24 лип. 2012 р., 02:06 Столичний діловий портал
Додану вартість диференціюють, Податок на додану вартість, виробництво, реформування, податкова система, економія бюджету

Радикальне зниження ПДВ з нинішніх 20% до 7-12% спричинить двоякі наслідки для економіки. З одного боку, держава вдарить по «ринку» махінацій з податком і підтримає деякі галузі, орієнтовані на внутрішнього споживача. З іншого — компенсаторне запровадження податку з обороту створить клопіт для складних вітчизняних виробництв.

Згідно з оприлюдненою концепцією реформування податкової системи (може заробити з 2014 р.), ДПСУ пропонує знизити ставку ПДВ до 12% для операцій при імпорті, всіх видів послуг, природних монополій та енергетичного сектора. На інші операції доведеться лише 7% податку. Фіскали планують таким чином стимулювати тіньовий сектор виходити на «світло».

Іншою стороною медалі зниження ПДВ стане скорочення доходів бюджету. За підрахунками податкової, зменшення надходжень з ПДВ від оподаткування імпорту може скласти 37,2 млрд. грн., Внутрішніх операцій — 36,3 млрд. грн. Для компенсації бюджетних втрат пропонується ввести «елементи» податку з обороту в розмірі 2,5% (через півроку може бути зменшений до 2%). Завдяки цьому в держскарбницю має надійти по внутрішніх операціях 36 млрд. грн., По експорту — 17,8 млрд. грн.

Як планує ДПСУ, ще одним бюджетним компенсатором повинно стати скасування наявних пільг з ПДВ. За підрахунками фіскалів, це забезпечить додаткові надходження на 5,6 млрд. грн. Великі надії покладаються також на ефект від детінізації економіки. Податківці оцінюють тіньовий ВВП в 350 млрд. грн. Виходячи з цього, очікувана легалізація 50% зазначеного обсягу при середній ставці оподаткування в 8,3% в підсумку повинна поповнити скарбницю ще на 14,3 млрд. грн.

Враховуючи ж економію бюджету на відшкодування ПДВ через зниження ставок (24,5 млрд. грн.), Загальне позитивне сальдо для бюджету від ПДВ-реформи може скласти 24,7 млрд. грн.
На думку керівника податково-юридичної практики Ernst & Young Володимира Котенко, ідея зниження ПДВ могла виникнути при спробі підвищити ефективність боротьби з мінімізаторами шляхом ослаблення інтересу бізнесменів і чиновників до маніпуляцій з цим податком. «Операції по «оптимізації» ПДВ (в т.ч. із застосуванням незаконних схем) використовуються як спосіб забезпечення додаткового робочого капіталу. Зі зниженням податкової ставки зацікавленість в «оптимізації» зменшиться, оскільки меншим стане обсяг вигод від її застосування», — пояснює експерт.

Теоретично зниження ставки ПДВ може поліпшити умови повернення податку завдяки меншій обсягом коштів, які для цього знадобляться державі. Але це за умови оптимізації системи адміністрування податку (ресурсна база для відшкодування теж зменшиться), — конкретизує директор ДП «Черкаський НДІТЕХІМ» Тамара Ковеня. «Неможливо, правда, вплинути на використання виробниками зекономлених коштів: це буде виробниче«проїдання»(закупівля сировини, витрати на заробітну плату тощо) або інвестиційні вкладення в основний капітал», — доповнює пані Ковеня.

Експерт ради підприємців при Кабміні Сергій Кравченко звертає увагу, що зниження ставки до 12% при імпорті послуг, товарів природних монополій та енергетичного сектора є позитивним моментом для галузей, що вимагають імпорту зазначених послуг та продукції (в т.ч. для модернізації виробництва, реалізації програм енергозбереження).

Думки експертів з приводу того, чи буде сприяти зменшення ставки ПДВ зниження цін, трохи розходяться. Так, пані Ковеня таку можливість не виключає. У той же час пан Котенко в «дефляційному» сценарії сумнівається. «Швидше за все, спрацює психологічний фактор, і продавці схиляться до того, щоб більше заробити, використовуючи випадок», — вважає експерт.
Слід зазначити, що в Україну фактор «маневрування» з ПДВ часто використовується саме для зниження цін. Серед свіжих прикладів: пропозиція Міненерго дозволити ввозити нафту без сплати податку для переробки на українських НПЗ — повинно здешевити нафтопродукти.

На думку експертів, перспектива введення диференційованих ставок ПДВ (7% і 12%) теж неоднозначна. Так, Україні доведеться конфліктувати із СОТ (про це говорять і самі податківці), оскільки імпортні та вітчизняні товари виявляються в не зовсім рівному становищі (з імпорту ставка ПДВ вище). У той же час українські товаровиробники, орієнтовані на внутрішній ринок, отримають переваги, що посилить їхні позиції.
Однак, як зазначає радник президента Асоціації платників податків Ганна Білоцерківська, через високу ставки оподаткування природних монополій та енергетичного сектора існує ймовірність декларування від‘ємного значення сплаченого ПДВ навіть за операціями з поставки товарів та послуг на території Україні. А це, очевидно, призведе до необхідності відшкодувань з бюджету.

У податковій ж стверджують, що використання диференційованих ставок ПДВ — досить поширений підхід в ЄС. У деяких європейських країнах по окремих галузях ставки коливаються в діапазоні 2-8% (при номінально середньому рівні в ЄС ставки ПДВ 19%). За даними ДПСУ, частка галузей, які оподатковуються за зниженими ставками, досягає місцями 50% в обсязі виробництва. Як правило, базова ставка застосовується в сфері послуг (готельний, ресторанний бізнес), а знижена — у виробництві (АПК, машинобудування).

До податку з обороту експерти ставляться насторожено. Чи не головне зауваження — галузям, які мають декілька виробничих циклів і створюють більше доданої вартості, доведеться частіше платити податок з обороту. Тоді як в сировинних секторах таких етапів може бути тільки один-два. Як наслідок, це буде стримувати розвиток високотехнологічного сектора і стимулювати орієнтацію бізнесу на сировинні галузі.
Директор економічного департаменту УСПП Юлія Дроговоз зазначає, що податок з обороту — не надто популярна в світі практика. У США, наприклад, він існує у вигляді одноразового податку з роздрібних продажів. В Україну ж податок міг би бути корисним, ймовірно, лише для високорентабельних галузей, орієнтованих на внутрішній ринок з небагатьма проміжними етапами виробництва.

Пані Білоцерківська вважає, що 2,5%-ная ставка з податку з обороту зможе компенсувати втрати бюджету від зниження ПДВ, але лише ціною посилення податкового тиску. За словами ж пана Котенко, від податку з обороту суб’єктам господарювання буде складно сховатися. Тому не виключений сценарій, що деякі компанії підуть у «тінь». «Непросто буде підприємствам, які знаходяться в кінці виробничого ланцюжка, — прогнозує експерт. — Важко доведеться й представникам невеликий роздрібної торгівлі. Хоча для великих торгових мереж сплата податку з обороту теж може стати значним тягарем», — констатує експерт.
На думку ж виконавчого директора CASE України Дмитра Боярчука, перспективи введення податку з обороту доцільно розглядати не як компенсатор зниження ставки ПДВ, а як імовірний замінник податку на прибуток. «Є думка, що податок з обороту можна ввести, замінивши їм податок на прибуток, адже все одно стягнення відбувається за принципом нормативів по обороту», — відзначає аналітик.
До скасування ПДВ-пільг експерти закликають підходити обережно. Представники, зокрема, агросектора — одного з найбільших одержувачів ПДВ-пільг, відносяться до потенційних новацій вкрай несхвально. «Навіть якщо відбудеться спроба монетизувати ці пільги через програми бюджетної підтримки, це складно буде зробити, враховуючи обмеження розміру сукупного виміру підтримки в межах жовтої корзини СОТ на рівні 3,043 млрд. грн. Таким чином, держава фактично позбавить аграрну галузь будь-якої підтримки. І це в умовах, коли ЄС дотує своїх виробників на суму близько EUR50 млрд.», — констатує гендиректор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

Експерти нагадують, що в разі не реалізації згаданої ініціативи ДПСУ, ПДВ в Україну з 2014 р. і так повинен знизитися до 17%. «Після зниження ПДВ негайного зростання його надходжень, швидше за все, не відбудеться, а, навпаки, буде тимчасове скорочення. Відчутне зростання можна чекати не раніше ніж через рік-два після синхронного збільшення бази оподаткування за рахунок реінвестування частини «зекономленого» ПДВ у нові виробництва», — резюмує пані Ковеня.

Comments