Чи з’явиться в Україні центр «F»?

опубліковано 5 жовт. 2012 р., 04:59 Столичний діловий портал   [ оновлено 6 жовт. 2012 р., 00:55 ]

Про перспективу появи у нас офісу з досліджень і розробок Facebook та зустрічі Цукерберга в київському «Макдо»

Зустріти наймолодшого мільярдера світу, який заробив свої статки на Інтернеті в «МакДональдсі» — не фантастика. На початку цього тижня Марк Цукерберг відвідав Москву. І вів себе як звичайнісінький турист. Фотографувався в «найпопсовіших» місцях і викладав свої фото в соцмережі. Інтернет-користувачі швидко відреагували на активність Цукерберга і по-своєму осмислили візит мільярдера в Росію. У мережі з’явилося чимало демотиваторів. Особливо популярним став сюжет зустрічі Цукерберга з російським прем’єром Дмитром Медведєвим. Автори не церемонилися із варіаціями на тему: про що ж насправді говорив ІТ-мільйонер з впливовим кремлівським чиновником. Може просив «прикрити» Вконтакте.ру?

За офіційною версією на зустрічі в «Горках» Цукерберг обговорив з Медведєвим відкриття в Росії центру досліджень і розробок Facebook, можливість співпраці американської компанії з рядом стартапів в «Сколково», а також впливу соцмереж на політику. Російські ЗМІ посилаючись на слова прес-секретаря прем’єр-міністра Наталю Тімакову писали, що Медведєв жартома запитав у Цукерберга чи правильно він розуміє, що Барак Обама переможе на виборах, оскільки в нього «фолловерів» набагато більше, аніж у Мітта Ромні. Що Цукерберг відповів —невідомо. На пам’ять про зустріч у російського прем’єра залишилася футболка з адресою його сторінки в Facebook — презент від Цукерберга. А в Цукерберга? Фото і демотиватори.

ЛЕКЦІЯ: ТЕМА — ПРОГРЕСИВНА, ФОРМА — РЕГРЕСИВНА

Другий день у Москві Цукерберг провів, так би мовити, в полі. Після обговорення з керівництвом держави перспектив створення центру «F» у РФ, мільярдер як професійний менеджер розпочав активну роботу над пошуком людського капіталу.

На лекцію ІТ-генія в Московський державний університет запрошення розігрувалися за допомогою лотереї. Однак не всі студенти могли взяти у ній участь. Лише ті, у кого був студентський квиток механіко-математичного факультету, факультету кібернетики або ж прикладної математики та... журналістики ( цікавий вибір!) Мовляв, з студентами саме вищезгаданих фахів найбільше хотів поспілкуватися Цукерберг. Цікаво чому?

«Дню» вдалося поспілкуватись через конкурентну на території СНД Facebook соцмережу Вконтакте.ру з однією з учасниць відкритої лекції. Оксана СМИРНОВА — студентка четвертого курсу факультету журналістики МГУ — досить стримано оцінила факт приїзду ІТ-мільярдера до Москви, як і його лекцію в рідному для неї ВУЗі. Адже найбільше дівчину вразила організації зустрічі, а якщо точніше, то невідповідність її формату змісту. Попри те, що перебування Цукерберга в Москві відзначилося максимальною простотою, лекція в МГУ відбувалася за «кращими» зразками радянських зустрічей з «відомими і талановитими». Ось що «Дню» розповіла Оксана:

— Зустріч проходила у форматі «запитання-відповідь», однак питання Цукербергу задавав не зал, а автор гри Cut The Rope Михайло Лялін. Запросити його було, мабуть, найбільшою помилкою організаторів: Лялін ставив питання тихо і нудно. У підсумку у відповідь Марк просто переказав історію Facebook, яку можна прочитати у Вікіпедії.

Напевно, єдині, кому в залі не було нудно, за словами Оксани, — це дві студентки на підборах заввишки в цілу лінійку з пенала першокласника, які не соромлячись фотографували себе на айфон і айпед на тлі сцени, де сидів Цукерберг, а також весь ряд, який спостерігав за їхніми гримасами хвилин п’ять.

— Коли, нарешті, дійшла черга до запитань із залу, — розповідає Оксана — стало смішно: у відповідь на запитання про улюблену книжку містер Цукерберг на довго задумався, посміявся, знову мовчки задумався, озирнувся назад, шукаючи причину, чому ж сміється зал, і вимовив щось схлже на: «No, no, no! I like reading...», але нічого зрозумілого так і не відповів.

Та найбільше, за словами студентки, розчарував вихід на сцену ректора:

— Згодом запросили ректора МГУ, який «солідно» спізнився на зустріч. Для Садовничого винесли третє крісло (хоча аудиторія аплодувала так, ніби ректора прямо в цьому кріслі і винесли) і бліденький картонний пакетик з подарунком для Цукерберга — фігурку МГУ. Відповідним реверансом з боку гостя була толстовка з логотипом Facebook, яку ректор тут же став натягувати на себе, чим знову зірвав тріумфування студентів. Єдине запитання, яке Садовничий «встиг» задати Марку: «Ну і як вам наші студенти?». Але Цукерберг, здається, не розчув в метушні і не відповів, а може, тактовно промовчав.

FACEBOOK VS «ВКОНТАКТЕ.РУ»

Про те, щоб зустріти Цукерберга в київському «Макдо» чи на лекції одного зі столичних вузів, українські студенти найближчим часом можуть тільки мріяти, кажуть експерти. Якщо брати до уваги, що візит Цукерберга до Москви мав радше прагматичний, аніж «сентиментально-туристичний» характер, то в Києві йому робити, на жаль нічого. Масштаби ринку — не ті, кажуть фахівці. За даними ресурсу Socialbakers, українська аудиторія Facebook в березні цього року перевищила 2 мільйони, але потім дещо знизилася і зараз становить 1,969 мільйона користувачів. За неофіційними оцінками, сьогодні щоденна аудиторія соціальної мережі Facebook в Україні дорівнює приблизно один мільйон, щомісячна, за даними Liveinternet, близько 2 мільйони. Тоді як в РФ у минулому році кількість користувачів соціальної мережі Facebook склала 200 мільйонів людей, що перевищує вже чисельність населення РФ у 2012 році.

Цікаво, що попри те, що галузеві експерти і держчиновники звітують про рівень проникнення Інтернету в Україні на рівні 50%, що означає, що кожен другий українець має доступ у відкрите плавання всесвітньою павутиною, бізнес говорить про інші масштаби ринку соцмереж. На одному з останніх професійно ІТ-шних форумах менеджер пошуку по блогах компанії «Яндекс» Антон Волнухін повідомив, що за даними огляду компанії, в якій він працює, загальна аудиторія соціальних мереж в Україні дорівнює майже 30 (!) мільйонів користувачів. За кількістю облікових записів лідирує «ВКонтакте» (близько 20 мільйонів), на другому місці «Однокласники» з 6 мільйонами та замикає трійку Facebook (2 мільйони). (Очевидно, що сумувати кількість користувачів різних соцемереж для визначення загальної величини аудиторії не зовсім коректно. У автора цих рядків, як і, гадаємо, й у більшості тих, хто читає цей матеріал, зареєстровано аккаунти в двох соцмережах. Очевидно, що є й такі, які користуються відразу і трьома, і чотирма. Однак, 20-мільйонна аудиторія російського продукту «ВКонтакте» — червоний маячок, орієнтир). Не менш цікавою є статистика, яку менеджери «Яндекс» намагаються не афішувати. Якщо Facebook дійсно на разі поки програє російському конкуренту. Утім в ніші іншої інтернет-«продукції» західний контент «на порядок» випереджає російський — українці частіше використовують Google, аніж «Яндекс», gmail.com, аніж mail.ru.

«Я більше впевнений в безпеці моєї поштової скриньки на gmail, — каже середньостатистичний (21 рік, студент) український інтернет-«юзер» Віктор Артеменко. — Та й Google — зручніший пошуковик, зрозуміліший. Немає зайвої інформації. А «ВКонтакте» користуюсь, тому що аккаунт зареєстрував раніше, до «появи» в Україні Facebook. Маю там багато друзів, і добре «прокачану» сторінку (широка аудіо-, відео- та фото-історія. — Ред.)»

 

Олексій ХАРЧЕНКО, IT-Оглядач:

- Багато українців використовують «ВКонтакте» через музичний і відеоконтент, а також через лояльність до локального, а не зарубіжного продукту. Водночас українська аудиторія Facebook активніша. Так, скажімо, українці в Facebook більше беруть участь в дискусіях, лайкають сторінки брендів і діляться цікавою інформацією, тоді як користувачі «ВКонтакте» інколи обмежуються лише переглядом стрічки новин. Соціальна мережа «Мой Мир» займає непогані позиції в Росії, але в Україні вона не прижилася. Я думаю, це пов'язано з тим, що українцям достатньо російськомовних «ВКонтакте» і «Одноклассники» і вони не бачать сенсу в третій соцмемрежі.

Що стосується поштових сервісів, той час, коли ти відкривав сторінку браузеру і бачив перед собою лише жовтий пошуковий рядок «Яндекса» чи сторіночку «Рамблера», минув. У користувача з'явилося право вибору. Перші ролі грають дійсно зручні поштові сервіси, які пропонують великий функціонал і хороший захист від настирливого спаму. При цьому, якщо користувач листується з іноземними друзями або партнерами, то домен .ru сприймається гірше, ніж домен .com.

Для Цукерберга, Росія, як і Китай – стратегічні ринки. Особливо з урахуванням того, що там працює його головний конкурент – Павло Дуров з соціальною мережею «ВКонтакте». Деякі росіяни чи то жартома, чи то справді вважають Facebook деяким аналогом капіталізму, оскільки асоціюють соціальну мережу з США.

Я думаю, що він приїжджав для того, щоб налагодити контакт з російською аудиторією. Коли на Марка можна очікувати в Україні? Коли українська аудиторія матиме реальну вагу в цій соціальній мережі, а ми зможемо запропонувати Цукербергу те, від чого він не зможе відмовитися.

Алла ДУБРОВИК, «День»

Comments