Чим для України може обернутися загравання з піратами

опубліковано 27 вер. 2012 р., 07:19 Столичний діловий портал
Дмитро Шимків

генеральний директор "Microsoft Україна"

Україні пора серйозніше поставитися до захисту інтелектуальної власності. Інакше $ 90 млн. на рік, які недоотримувала українська економіка на початку 2000-х після введення санкцій з боку США, здадуться нам маленьким незручністю

Прозвучав фінальний свисток першого тайму тривалої гри. Суддя в особі Конгресу США зарахував гол зі штрафного, визнавши Україну однією з найбільш піратських країн у світі. Стежить за грою і європейське співтовариство, і Всесвітня торгова організація. І нерозумно кричати: «Суддю на мило!». Пора переглядати стратегію гри. Адже реакція світової спільноти на ситуацію із захистом інтелектуальної власності в нашій країні закономірна.

Втрати $ 90 млн на рік - не межа
Такий свисток-попередження звучить вже не вперше. У минулому році офіс Торгового представництва США в Україні вже попереджав наша держава про необхідність невідкладно вирішити проблему із захистом авторських прав. Зокрема, ліцензувати програмне забезпечення, яке використовується в центральних органах влади.

Ще свіжі в пам'яті втрати 2001-2005 рр.., Коли в зв'язку з порушенням авторських США ввели відносно нашої країни санкції. Через це українська економіка щорічно недоотримувала до $ 90 млн. Тоді ці цифри не здавалися такими вже значущими, адже бізнес ріс, як на дріжджах. Зараз, коли нам і так несолодко, ставки в цій грі набагато вище. Тепер ми входимо в СОТ та ратифікували ряд угод, в разі позовів за якими наша економіка і міжнародний імідж серйозно постраждають.

350 000 гравців на лаві запасних
В Україні є всі умови для того, щоб вирватися в чемпіони. Днями я спілкувався з групою молодих українських підприємців на заході Founder Institute. Мене вразили і надихнули їх сміливі ідеї, нестандартне мислення і здорові амбіції. Таких талантів, за допомогою яких можна побудувати потужну інноваційну екосистему, у нас багато.
Сьогодні в Україні близько 350 000 студентів навчаються на технічних, інженерних та математичних спеціальностях. Багато з них - затребувані в світі фахівці, яких радо беруть на роботу в такі глобальні компанії як Microsoft. Але ж ми можемо і більше! Всього кілька місяців тому весь світ аплодував групі українських студентів з Донецька, які створили унікальну рукавичку, яка переводить мову жестів на усне мовлення, і перемогли в молодіжному IT-Олімпіаді світу, конкурсі Microsoft Imagine Cup.

Майбутнє в Україні чи поза Україною?
Але залишається відкритим питання, чи є у цих молодих новаторів майбутнє в Україні? Не виїдуть чи наші таланти в якості легіонерів грати за чужі команди? Вже сьогодні переважна більшість українських стартапів, що отримали більш-менш серйозні інвестиції, інкорпоруються не в Україні, а за кордоном. Замість того, щоб працювати на українську економіку, вони залучають інвестиції і нарощують інноваційний капітал в США або Люксембурзі.

І це не дивно - Америка активно захищає свій бізнес, в тому числі, і в сфері інтелектуальної власності. Те ж робить Великобританія, Ізраїль, Франція, і навіть Росія.

На жаль, українська влада такого завдання перед собою не ставлять. Більш того, іноді складається враження, що вони вболівають за іншу команду. Наприклад, чого варті коментарі одного з наших губернаторів, який на врученні школам отриманих від Китаю комп'ютерів весело жартував з приводу українських умільців. Виявляється, їм не складає труднощів поставити на ПК будь-які програми!

Міжнародне співтовариство ініціювало діалог з приводу захисту інтелектуальної власності в нашій країні 14 років тому. Саме бездіяльність української влади впродовж цього часу привело до того, що пірати впевнено забивають голи, вщент розносячи нашу репутацію країни з інноваційним потенціалом. Інтелектуали їдуть, інвестори обходять нас стороною, не за горами і більш жорсткі заходи з боку міжнародного співтовариства. Але програти цю стратегічну битву нам ніяк не можна. Україна повинна зробити правильний вибір.


Comments