Бізнес клімат в Україні стабільно несприятливий - ЄБА

опубліковано 11 квіт. 2013 р., 03:12 Столичний діловий портал   [ оновлено 11 квіт. 2013 р., 03:13 ]
Індекс інвестиційної привабливості України у першому кварталі 2013 року залишився незмінним у порівнянні з показником кінця минулого року -  2.12 балів з п’яти можливих. 85% опитаних вважають, що жодних змін на краще не сталося, і це є найбільший показник відсутності позитивних змін за всю історію вимірювання Індексу, з 2008 року.

Дослідження привабливості бізнес-клімату України в очах інвесторів було проведено Європейською Бізнес Асоціацією за підтримки дослідницької компанії InMindу березні цього року, за участі 155 топ-менеджерів членських компаній Асоціації. Стан інвестиційного клімату за думками респондентів залишається стабільно несприятливим.

Динаміка результатів Індексу інвестиційної привабливості

3 квартал 2008 – 1 квартал 2013 рр.


Методологія: Індекс інвестиційної привабливості розраховується як середнє арифметичне п’яти компонентів:

 

  • Інвестиційний клімат в Україні (1.7 балів)
  • Динаміка інвестиційного клімату: останні 3 місяці  (2.1 бал)
  • Очікувана динаміка інвестиційного клімату: наступні 3 місяці (2.3 бали)
  • Вигідність для нових учасників інвестувати в Україну: наступні 3 місяці (2.2 бали)
  • Інвестиційний клімат в основній галузі: наступні 3 місяці (2.3 бали).

Якщо порівняти результати, отримані по кожному із компонентів у 4 кварталі 2012 року, з поточними, різниці абсолютно немає, навіть на рівні сотих одиниць, що вказує на відсутність відчутних змін у настроях інвесторів.

На питання, які саме зміни відчули на собі представники бізнесу, респонденти відповіли наступним чином – 85% експертів вважають, що у першому кварталі 2013 практично не відбулося жодних позитивних змін – це найбільший показник відсутності позитивних змін за весь період вимірювання індексу.

4 експерти вважають позитивними зрушеннями зниження податку на прибуток в деяких секторах, в першу чергу, в IT секторі, відносну інвестиційну активність енергетичного сектору, а також невеликі зрушення в бік євроінтеграції та взаємовідносини з МВФ.

Серед інших позитивних тенденцій (кожна з них названа лише один раз) називають деякі законодавчі зміни, які, проте, нівелюються проблемами судової гілки влади, стабільність гривні, зміни у ліцензуванні продукції фармацевтичної промисловості, мораторій на продаж землі, здешевлення кредитних ресурсів, новий порядок реєстрації нерухомості.

У порівнянні з попередніми періодами, бізнесмени відмічають посилення тиску на бізнес, що пов’язаний з політичною ситуацією – корупцією, неможливістю отримати гідний захист в суді, перерозподіл бізнесу на користь політичної верхівки.  Позитивні нововведення, що мали місце у 2012 році, частково змінюються, частково – не виконуються. Міжнародний бізнес все частіше говорить про неможливість чесно працювати в Україні та перспективу згортання діяльності.

Томаш Фіала, Президент Європейської Бізнес Асоціації, Генеральний директор DragonCapital:

“Індекс інвестиційної привабливості вже шостий квартал поспіль залишається на стабільно низькому рівні. Без нової програми від МВФ та успішного виконання всіх вимог, необхідних для підписання Угоди про Асоціацію з ЄС, Індекс не зазнає змін на краще і у другому кварталі, на жаль.

Негативні зміни в інвестиційному кліматі протягом останніх 3 місяців


Анна Дерев’янко, Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації:

«Не дивно, що Індекс інвестиційної привабливості України залишився на тому ж низькому рівні. Прикро, але системні проблеми ринку України не зникають та продовжують впливати, прямо і побічно, на настрої інвесторів. Зниження купівельної спроможності, обмежений доступ до кредитування, відсутність рівних умов для ведення бізнесу, вкупі з потужним бюрократичним та адміністративним пресом на бізнес та несправедливістю судової системи – всі ці чинники знижують привабливість України для інвесторів. Певна кількість респондентів, поки незначна, навіть вважають дані умови несумісними з процесом ведення бізнесу в нашій країні.

Але в той же час, ми розуміємо, що за короткий проміжок часу диво не може статися, і ми цінуємо зусилля влади, направлені на подолання глибинних проблем та недоліків  українського інвестиційного клімату. Наразі основними пріоритетами є детінізація економіки, згортання фіскального тиску та більш активний поштовх у митній та податковій реформах».

Джерело: УСПП

Comments